szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Dzieło Fangora sprzedane za 506 tys. zł

13.12.2013

Polska, Rekordy aukcyjne

Podczas wczorajszej Aukcji Sztuki Współczesnej sprzedano obraz Wojciecha Fangora „M 8” za 506 000 zł. To światowy rekord na pracę tego artysty na aukcjach i najdrożej sprzedana na aukcji w Polsce praca żyjącego artysty.

Wśród licytowanych wczoraj 65 dzieł powstałych po 1945 roku znalazło się kilka obrazów pochodzących z amerykańskich kolekcji, niektóre z nich trafiły na polski rynek sztuki po raz pierwszy. Najdrożej sprzedano obraz Wojciecha Fangora „M 8” (1969 r.) ze słynnego cyklu „kół” – za 506 000 zł.

Obraz „M8” z 1969 roku, należał do 2000 roku do kolekcji Kennetha Battelle, znanego jako „Kenneth” fryzjera gwiazd i celebrytów, który zmarł w maju tego roku w wieku 86 lat. W jego salonie w Hotelu Waldorf Astoria na Park Avenue w Nowym Jorku czesały się u niego takie osobistości jak Jackie Kenneddy, Audrey Hepburn, Marilyn Monroe Katherine Hepburn, Jacklin Bisett i wiele innych. Kenneth zakupił obrazy Wojciecha Fengora w Gallerie Chalette, z którą malarz współpracował od momentu osiedlenia się w Stanach Zjednoczonych w 1966. Jeden z posiadanych przez Kennetha obrazów Fangora (Fala) był wystawiany w Gugenheim Museum.

Tak o twórczości Fangora z tego okresu pisze Bożena Kowalska:

„Koła artysty były nieustannym, wielostronnym eksperymentem. Sprawdzał w nich wciąż w nowy sposób efekty działania jaskrawości czy stonowanych kolorów w ich zestawieniach, nasycenia i stopnia jasności barwy, wielkości kręgów, większej i mniejszej szerokości jej pasm oraz ich zagęszczenie lub ascetycznej oszczędności i dyskrecji wyrazu. Stosował też artysta w swoich obrazach wszelkie, znane z teorii barw, kontrasty, zwłaszcza zaś kontrasty kolorów występujących i wstępujących, a także zjawiska powidoków”.

Wojciech Fangor w czasie okupacji studiował prywatnie u Tadeusza Pruszkowskiego i Felicjana Szczęsnego Kowarskiego. Uzyskał dyplom w warszawskiej ASP w 1946 r. Na festiwal Młodzieży i Studentów w Warszawie wraz z Henrykiem Tomaszewskim zaprojektował dekorację przestrzenną w plenerze. Odtąd prace malarskie były realizowane w relacji do przestrzeni poza obrazem – jak w słynnym “Studium przestrzeni” z 1958 r., poprzedzającym światowe realizacje environments. Instalacje malarskie z lat 50. i 60., złożone z kolorowych kontrastujących kręgów i fal, dotykały problemów optycznych i były bliskie sztuce Op–art. Ukoronowaniem tego okresu była indywidualna wystawa w Guggenheim Museum w Nowym Jorku (1970 r.). Prowadził działalność pedagogiczną na uniwersytetach w Anglii i USA. Jego prace znajdują się w największych kolekcjach na świecie.

Drugi najwyższy wynik na aukcji uzyskał „Kezek” przedstawiciela op-artu Victora Vasarely’ego – 356 500 zł, trzeci „Na plaży III” Jerzego Nowosielskiego – 287 500 zł. Wśród najwyżej sprzedanych znalazły się także: op-artowskie płótno „Hazed Yellow” Juliana Stańczaka – 218 500 zł, parasolka z cyklu „Multipart” Tadeusza Kantora – 201 250 zł, oraz praca Romana Opałki z cyklu „Alfabet grecki”, która sprzedana została za 172 500 zł.

Podczas wczorajszej Aukcji Sztuki Współczesnej sprzedano dzieła za ponad 3,7 mln złotych – co jest rekordowym obrotem na tego rodzaju aukcjach na polskim rynku sztuki.

Na świecie po raz pierwszy w historii obroty z aukcji sztuki współczesnej przekroczyły miliard Euro (według raportu ArtPrice.com). W listopadzie padły też dwa nowe rekordy aukcyjne – tryptyk Francisa Bacona został najdrożej wylicytowanym dziełem (142 mln USD), a rzeźba Jeffa Koonsa najdroższą pracą żyjącego artysty sprzedaną na aukcji (58,5 mln USD).

fot.(góra) Wojciech Fangor, „M 8”, 1969 r., źrodło: Desa Unicum

Źródło: Desa Unicum

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.