szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Skradzione w Krakowie dzieła sztuki wróciły do Polski

18.12.2013

Magazyn

Skradzione w Krakowie dzieła sztuki wróciły do Polski Szesnastowieczny obraz oraz dwie rzeźby z brązu wróciły do Polski dzięki działaniom MSZ, Ambasady RP na Ukrainie oraz pomocy ukraińskich służb ochrony porządku. Dzieła zostały skradzione z antykwariatów i domów aukcyjnych na terenie Krakowa w 2006 r. i wywiezione na Ukrainę.

Odzyskane dzieła to „Zwiastowanie” – obraz szkoły nadreńskiej pochodzący z XVI w, a także dwie rzeźby z brązu: figurka chłopca trzymającego gęsi oraz grupa rzeźbiarska – dwa bażanty. Autorem pierwszej z rzeźb jest drezdeński rzeźbiarz Richard Daniel Fabricius (1863-1923), drugiej – Francuz August Cain (1822-1894), cieszący się dużą popularnością twórca paryskich pomników i niewielkich rzeźb przedstawiających dzikie i domowe zwierzęta. Obie prace są sygnowane. Jest to druga część zabytków skradzionych w Polsce przez tych samych sprawców. W grudniu 2008 r. udało się odzyskać cztery zabytki ze zbiorów muzealnych, eksponowane w roku 2006 w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie na wystawie „Napoleon i Polacy”. Dzięki działaniom MSZ do kraju wróciły wtedy: Wielki Krzyż Orderu Legii Honorowej ze wstęgą z 1809 roku, należący do księcia Józefa Poniatowskiego; osiemnastowieczna srebrna czara (wywiezioną z Kremla w roku 1812) stanowiąca własność Fundacji Książąt Czartoryskich w Krakowie; Gwiazda do Wielkiej Wstęgi Orderu Virtuti Militari, pochodzącą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Order św. Stanisława, skradziony z Muzeum w Kórniku pod Poznaniem.

Źródło: MSZ

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.