szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Christie’s oskarżony o niewłaściwe przechowywanie dzieł sztuki

19.12.2013

Magazyn

Do sądu wpłynął już drugi pozew, złożony przeciwko domowi aukcyjnemu Christie’s, dotyczący odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez huragan. Jednak Chriestie’s umywa ręce od odpowiedzialności za zbiory z magazynu na Brooklynie.

Neiman Leroy, źródło - flickr.com

leroyneiman.com

Ubiegłoroczny huragan Sandy, spowodował zalanie znacznej części magazynu dzieł sztuki, w dzielnicy Red Hook na Brooklynie. W sierpniu do sądu w Nowym Jorku wpłynął pozew o odszkodowanie w związku z „rażącym niedbalstwem” przedsiębiorstwa. Sprawa dotyczyła kolekcji dzieł wiolonczelisty Grigorija Piatigorskiego. Stwierdzono, że obrazy zostały pozostawione same sobie, bez opieki i jakiegokolwiek zainteresowania nimi. Wniesiono pozew o 1,5 miliona dolarów odszkodowania za straty materialne i moralne.

Neiman Leroy, źródło - flickr.com (2)

leroyneiman.com

28 października, StarNet Insurance Co, ubezpieczyciel Fundacji Neiman Leroy i majątku artysty, złożył pozew w Sądzie Najwyższym w Nowym Jorku, twierdząc, że zaniedbania Chriestie’s spowodowały straty firmy w wysokości ponad 10 milionów dolarów.

Neiman Leroy, zmarł w zeszłym roku i był jednym z najpopularniejszych amerykańskich artystów. Według skargi w sprawie dzieł Neimana, 4 października 2012 r. do przechowalni Chriestie’s dostarczono 476 dzieł, które przez trzy tygodnie pozostawały niezabezpieczone na parterze budynku. Pomimo iż Chriestie’s w swoim e-mailu z dnia 26 października 2012 r., stwierdzał, że podjął wszelkie kroki aby zabezpieczyć prace, trzy dni później, Sandy uderzył, poważnie uszkadzając sztukę Neimana. Głównym zarzutem stawianym domowi aukcyjnemu jest kłamstwo, „firma nigdy nie zajęła się dziełami” lub „podjęła inne niż wcześniej przyjęte środki ostrożności niewystarczające dla tej sytuacji.”

22 listopada, dom Christie’s złożył pisma odwoławcze w obydwu sprawach sądowych. Stwierdził, że umowy ze stronami chronią go przed jakąkolwiek odpowiedzialnością za szkody. Zarówno Fundacja Neimana, jak i właściciele kolekcji Piatigorijskiego podpisali dokumenty, w których poświadczyli o własnej odpowiedzialności za zorganizowanie ubezpieczenia, dla dzieł zdeponowanych w zakładzie.

Christie’s odmówił komentarza. W sprawie zniszczeń rzecznik prasowy domu stwierdził jedynie, że „firma stale stara się poprawiać sposoby działania, zwłaszcza po ostatnim sztormie.”

Oprac. Monika Latkowska

Portal RynekiSztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.