szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI

Odkryto nieznane dzieło Johna Constable’a

21.01.2014

Świat: wydarzenia

fot. John Constable na odwrocie „Branch Hill Pond: Hampstead”; źródło: Muzeum Wiktorii i Alberta
 

Odkrycia nieznanego dotąd szkicu Johna Constable’a dokonali konserwatorzy z Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie. Obraz ukryty został na odwrocie innego znanego dzieła tego autora: „Branch Hill Pond: Hampstead”.

Najnowszego odkrycia dokonali Clare Richardson i Nicola Costaras podczas przygotowywania wystawy Johna Constable’a, która odbędzie się jesienią 2014 roku. Dzieło zostało poddane działaniu promieni ultrafioletowych, które wykazały zgrubienia płótna. Początkowo sądzono, że są one wynikiem grubości warstwy farby. Jak się jednak okazało przyczyną był namalowany na odwrocie drugi obraz artysty.

Znalezione dzieło przedstawia polanę otoczoną drzewami, na pierwszym planie da się zauważyć cylindryczny przedmiot, który przypomina piec. . Można przypuszczać, że obraz pochodzi z ok. 1821 roku, kiedy to Constable malował szereg podobnych scen. Motyw ruchu wiatru, czy przemieszczanie chmur były elementem, które w tym czasie artysta najbardziej sobie upodobał .

Wydarzenie jest zaskoczeniem dla przedstawicieli Muzeum Wiktorii i Alberta, ma jednak swoje odzwierciedlenie w poprzednich pracach autora oraz w jego oszczędnym podejściu do stosowanych materiałów. W 1888 ostatnia żyjąca córka Constable’a oddała całą kolekcję dziel ojca w ręce Muzeum. Wśród nich znalazły się 92 szkice wykonane na własnoręcznie czerpanym papierze, a sześć z nich miało charakter dwustronny. Nikt jednak nie przypuszczał, że w zagruntowanym i oprawionym obrazie „Branch Hill Pond: Hampstead” tkwi jeszcze jedno dzieło.

Odnaleziona praca zostanie wyróżniona  w trakcie wystawy 20 września 2014. Podczas wydarzenia oprócz dzieł Constable’a można będzie obejrzeć prace m.in. Jacoba van Ruisdaela i Claude’a Lorraina.

Katarzyna Grzemska

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów