szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Rynek sztuki bez tajemic

Kto jest właścicielem „Tryptyku” Bacona?

21.01.2014

Świat: wydarzenia

Tryptyk Bacona „Three studies of Lucian Freud” okazał się przedmiotem najgłośniejszej transakcji aukcyjnej w ostatnim roku. Spekulacje dotyczące nowego właściciela obrazu, którego wartość to ok. 142 miliony dolarów, trwały kilka miesięcy, ostatecznie ujawniono nazwisko Elaine Wynn.

Początkowo sugerowano, że jednym z potencjalnych nabywców tryptyku jest Stephen A.Wynn kolekcjoner i właściciel kasyna z Las Vegas. Przypuszczenia nie odbiegały zbyt daleko od prawdy, ponieważ właścicielem obrazu okazała się jego była żona.

Elaine Wynn to współzałożycielka kasyna Empire, a jej majątek szacuje się na 1,9 miliarda dolarów. Znana jest również ze swojego zainteresowania sztuką. Jeszcze wspólnie ze swoim mężem w galeriach otwartych w kasynach mieli okazję wystawiać obrazy m.in. Degasa, Matissa czy van Gogha. Najbardziej znanym obrazem z kolekcji państwa Wynn był „La Reve” Picassa, którego odsprzedano za 155 milionów dolarów w marcu ubiegłego roku.

Pomimo braku komentarza ze strony właścicielki, która rzekomo nie udziela go ze względu na swoje liczne wyjazdy, nieoficjalnie wiadomo, że Bacon to jeden z jej ulubionych malarzy. Doniesienia te może potwierdzić fakt, że Wynn w swojej kolekcji posiada już jedno dzieło tego autora. Co więcej, kilkakrotnie próbowała kupić inne obrazy artysty, gdy tylko były dostępne na rynku.

Tryptyk „Three studies of Lucian Freud” obecnie znajduje się w Muzeum Sztuki w Portland, gdzie został udostępniony przez anonimowego kolekcjonera. Można przypuszczać, że Pani Wynn zależy na podtrzymaniu tajemnicy.

Portal Rynek i Sztuka
Katarzyna Grzemska
portal_rs_adres_www_wb
 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.