szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Interesni Kazki, czyli ukraiński surrealistyczny street art

27.01.2014

Świat: wydarzenia

Około dziesięciu lat temu na szarych ścianach kijowskich budynków zaczęły się pojawiać pierwsze oryginalne, nieco surrealistyczne murale duetu „Interesni Kazki”. Obecnie są już oni światowej sławy artystami, których prace można zobaczyć na ulicach Nowego Jorku, Miami, Baltimore, Meksyku i wielu innych miast.

Interesni Kazki (Miami, USA)

Interesni Kazki (Miami, USA)

Artyści WaOne (Vladimir Manzhosov) i AEC (Aleksiej Bordusov) poznali się pod koniec lat 90, kiedy razem weszli do składu grupy ulicznych kijowskich twórców graffiti „Ingenious Kids”. Obaj artyści rysowali od dziecka: WaOne jest samoukiem, a AEC ukończył studia na Wydziale Architektury kijowskiej ASP. Początkowo zajmowali się tagowaniem  – jedną z form grafitti, w której główny środek ekspresji stanowi pismo. Wkrótce jednak zdali sobie sprawę, że style-writing nie pozwala im na realizacje wszystkich artystycznych aspiracji. Wtedy to zainteresowali się rysunkiem. Obecnie podkreślają, że są muralistami, czyli „legalnymi artystami ulicy”, bowiem tworzenie murali prawie zawsze odbywa się za zgodą władz miasta lub w ramach pewnych projektów artystycznych. Nazwa „Іnteresnі Kazki ” (z ukr. – ciekawe bajki) pojawiała się w 2003 r. i dobrze opisuje główne motywy twórczości kijowskich muralistów: postacie z bajek, dziwni bohaterowie, surrealistyczne kompozycje. Obaj twórcy bardzo zafascynowani są fantastyczną literaturą, opowieściami ludowymi, mistycyzmem i magią. Artyści mają swój własny, rozpoznawalny już styl, którego główną zaletą jest metaforyczność: każdy może na swój sposób zinterpretować dzieło i wyciągnąć inne wnioski, dostrzec kolejne znaczenia.

Interesni Kazk (Lublin, Polska)

Interesni Kazk (Lublin, Polska)

Najwięcej prac duetu znajduje się obecnie w Kijowie, ale można oglądać je również na ulicach Rosji, Chorwacji, Polski, Francji, Hiszpanii, Meksyku, Stanów Zjednoczonych i innych państw. Aktualnie artyści większość czasu spędzają w drodze, głównie za sprawą licznych festiwali sztuki. Tworzenie muralu zajmuje im od trzech dni do dwóch tygodni – wszystko zależy, oczywiście, od złożoności rysunku i wielkości ściany. W procesie sporządzania muralu każdy tworzy własną część ogólnej pracy. W większości przypadków mają pewne wstępne szkice, ale w trakcie pracy mogą one ulec zmianie. „Proces twórczy – to mistycyzm. Często umysł po prostu wyłącza się, a rysowanie staje się improwizacją. To jest jak strumień energii, która rozlewa się na ścianie w postaci kolorów i obrazów. W takich chwilach, każdy ruch potrafi zaskoczyć” – komentuje AEC. Problemem artystów jest to, że na Ukrainie mało rozwinięty jest rynek sztuki, a o rynku sztuki ulicy nie ma nawet mowy. Nie mając możliwości zarobkowania na swoich muralach w stopniu pozwalającym na dalszą działalność, jakiś czas temu „Interesni Kazki” zaczęli malować na płótnie. Podejmują w tych obrazach te same tematy,  czasem tylko w bardziej skomplikowanych i szczegółowych kompozycjach. Obrazy sprzedają głównie w galeriach za granicą.

Pomimo tej dodatkowej działalności, ukraiński duet „Interesni Kazki” najlepiej wykazuje się jako twórcy niezwykłego bajkowo-mistycznego street artu . Według słów samych artystów, ich „główną galerią zawsze pozostanie ulica, a wiodącymi krytykami zawsze będą przechodnie”.

Ganna Melnyk

Portal Rynek i Sztuka

LOGO RiS

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.