szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Aukcyjne odkrycie – obraz Richarda Dadda

28.01.2014

Świat: wydarzenia

Obraz kontrowersyjnego artysty Richarda Dadda znaleziony przez anonimowego kolekcjonera na aukcji internetowej jest przykładem, że za małą cenę można kupić dzieło znanego artysty. W czasach kiedy nic nie jest pewne, a fałszerstwa stanowią integralną część rynku sztuki, można jednak trafić na prawdziwy skarb.

"Lady and minstrel" Richard Dadd (1874); źródło: The Art Newspaper

Richard Dadd „Lady and minstrel” (1874); źródło: The Art Newspaper

Anonimowy kolekcjoner kupił kilkudziesięciu stronicowy album – wypełniony starymi fotografiami, pamiątkami, amatorskimi akwarelami, a nawet zasuszonymi liśćmi – należący w przeszłości do rodziny Elizabeth Rickards za 200 funtów. Elementem, który szczególnie przykuł uwagę kupującego był obrazek podpisany „Kobieta z wędrownym pieśniarzem- namalowany ręcznie 1874”. Motyw pojawiającego się na fotografiach szpitala w Broadmoore jedynie potwierdził przekonanie kolekcjonera, o tym, że jest to obraz namalowany przez Dadda.

Najlepsze i najbardziej znane obrazy Dadda zostały namalowane podczas jego pobytu w Szpitalu Broadmoore. Autor wielu bardzo precyzyjnych obrazów znalazł się w tym miejscu po tym jak zamordował swojego ojca. Następnie zdiagnozowano u niego schizofrenie paranoidalną, która według niektórych była źródłem baśniowych wizji artysty.

Portret Richarda Dadda (1817-1886); zdj. Henry Hering (1856)

Portret Richarda Dadda
(1817-1886); zdj. Henry Hering (1856)

Twórczość Dadda jest nietypowa nie tylko ze względu na swoją precyzję, ale także przez nietypowe wykorzystanie akwareli. Dzieła namalowane tą techniką zazwyczaj charakteryzują się rozmytą linią i delikatnymi kolorami. Dadd wykorzystywał ten rodzaj farb do przedstawiania intensywnych barw i skomplikowanych kompozycji.

Nieznany jest powód umieszczenia obrazu wśród pamiątek Elizabeth Rickards. Wystawiający przedmiot na platformie aukcyjnej twierdzi, ze nie potrafi udokumentować autentyczności akwareli ze względu na brak powiązań pomiędzy Elizabeth i Daddem. W archiwum rejestru osób odwiedzających szpital nie znaleziono osoby o nazwisku Rickards. Jedynym tropem jest kapelan Clifford Rickards, który przez pewien okres zajmował się kaplica w Broadmoore.

Właściciel obrazu twierdzi, ze nie jest on na sprzedaż, ze względu na sentyment jakim darzy on twórczość tego autora. Kolekcjoner od wielu lat zainteresowany był obrazami Dadda, ale nigdy nie przypuszczał, że stanie się właścicielem jednej z nich.

Katarzyna Grzemska

Fot. Richard Dadd, „Come unto These Yellow Sands” (1842) 

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

4 komentarzy do “Aukcyjne odkrycie – obraz Richarda Dadda”

 1. oeuza

  Dlaczego w artykule raz nazwisko brzmi „Dadd” a raz „Dabb”?

  1. Paula

   Bo ta dziennikarzyna Katarzyna Grzemska tak ma… Kogo wy tam zatrudniacie? W innym artykule dywersyfikację myli z dywersją :-), :-), :-)
   Ręce opadają!

  2. Staś

   I przez cztery lata nikt tego błędu nie poprawił

   1. AdamRadtke

    Nigdy nie jest za późno na poprawę.

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.