szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Rekordowa aukcja w Sotheby’s z polskim akcentem

11.02.2014

Świat: aukcje

Kolekcjonerzy z 44 krajów uczestniczyli w rekordowej aukcji Sotheby’s w Londynie, która przez jeden wieczór zgromadziła kwotę ok. 168 mln funtów. Suma ta w porównaniu do osiągnięć z analogicznego okresu w zeszłym roku jest wyższa aż o 57 procent.

Wynik aukcji był zaskoczeniem również ze względu na to, że szacunkowy zysk ze sprzedaży opiewał na kwotę niższą o 46 mln funtów. Podczas licytacji można było nabyć dzieła przedstawicieli impresjonizmu, sztuki współczesnej oraz surrealizmu. Z 89 dzieł wystawionych podczas wydarzenia tylko 10 nie znalazło swojego właściciela.

Vincent van Gogh "L'Homme est en mer"; źródło: Sotheby's

Vincent van Gogh „L’Homme est en mer”; źródło: Sotheby’s

Obrazem, który cieszył się największym zainteresowaniem i jednocześnie przyniósł największe korzyści finansowe był „Boulevard Montmartre” Camille Pissarro z 1897 roku – przedstawiający widok na dzielnicę Montmartre w wiosenny poranek. Anonimowy kolekcjoner nabył go za 19,7 mln funtów. Kolejne duże osiągnięcie to dzieło Van Gogha “L’Homme Est en Mer” wylicytowane za ok. 17 mln. funtów.

Na rekordowej aukcji pojawił się również polski akcent. Do licytacji przeznaczonych zostało 37 dzieł z prywatnej kolekcji Jana Krugiera. Zbiory zmarłego w 2008 roku marszanda okazały się sensacją. Sprzedane zostały za ok. 53 mln funtów, co prawie dwukrotnie przekroczyło i tak wysokie szacunki. Pozycje przeznaczone na aukcję w Sotheby’s uwzględniały rysunki, które wisiały w domu mecenasa sztuki.

Do najważniejszych zlicytowanych dzieł należały również „Composition au Minotaure” Pabla Picassa oraz „Homme Traversant une Place par un Matin de Soleil ”Alberto Giacomettiego.

Aukcje organizowane na początku roku przez największe domy aukcyjne pokazują tendencje rynku sztuki na najbliższy okres. Wysokie sprzedaże dowodzą, że rynek staje się globalny, a dzięki prywatnym inwestorom z Chin, czy Rosji, ceny sukcesywnie rosną.

 Katarzyna Grzemska

Fot. (góra) Camille Pissarro „Boulevard Montmartre”, źródło: Sotheby’s

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.