szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Galeria Sztuki Socato prezentuje wystawę Karoliny Jaklewicz

17.02.2014

Polska: wydarzenia

Na wystawę Karoliny Jaklewicz, którą Portal Rynek i Sztuka objął swoim patronatem, Galeria Sztuki Socato zaprasza do swojej nowej siedziby na Placu Solnym 11 we Wrocławiu.

Po kilku latach działalności na ul. Oławskiej 21, Galeria SOCATO przeniosła się do dawnej Galerii na Solnym. Możliwe było to dzięki wygranej w konkursie ogłoszonym przez Związek Polskich Artystów Polskich konkursu na prowadzenie działalności w lokalu na Placu Solnym właśnie.

Na początku lutego odbyło się otwarcie nowej siedziby połączone z wernisażem wystawy „Północ” Karoliny Jaklewicz, której kuratorem jest Kama Wróbel.

Na początek w nowych przestrzeniach prezentowany jest najnowszy cykl prac Karoliny Jaklewicz inspirowany daleką północą. Jak pisze kuratorka wystawy, Kama Wróbel: „Chłodne światło, ograniczona tonacja. Duchowość i przestrzenność zarazem. Byt i niebyt. Geometryczna dyscyplina i nadrealizm barwny”. Tak w dużym skrócie można opisać najnowszy, bardzo osobisty projekt wrocławskiej artystki.

Dotychczasowe realizacje malarki przyzwyczaiły nas do eksploracji stanów emocjonalnych, opowieści o sobie i bliskich czy poszukiwania duchowości w surowej geometrii. Tym razem jest jakby inaczej – jakby przeniósł się punkt ciężkości. Artystka w pewnym sensie odwraca się od wewnętrznych światów, skupiając się przede wszystkim na przestrzeni, krajobrazie i tym, co dla północnych obszarów charakterystyczne. Odnajdziemy tu oczywiście tak ważną dla malarki duchowość, lecz odnoszącą się bardziej do panteizmu, niż metafizyki sensu stricto. Z prac tych emanuje przede wszystkim cisza i skupienie, które – podobnie, jak w rzeczywistości – wynikają z surowości zimowego krajobrazu, trwania, zacierania się linii horyzontu czy w końcu wszechogarniającego, niezmąconego spokoju. Projekt ten jest więc czymś w rodzaju mentalnej, wyimaginowanej wędrówki do krain niezdobytych i niedoświadczonych, do – jak sama mówi – baśniowej, lodowej krainy. Może do czystej, niezmąconej bieli, tam gdzie układy przestrzenne stają się abstrakcją i zanikają punkty odniesienia.

Źródło: Galeria Socato

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.