szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Jaja Fabergé i carskie jubilerstwo na wystawie w Wiedniu

19.02.2014

Świat: wydarzenia

Od 18 lutego br. w wiedeńskim Kunsthistorisches Museum można podziwiać słynne jaja Fabergé.  Na wystawie zaprezentowanych zostanie 160 dzieł carskiego jubilerstwa, które określane są mianem najbardziej prestiżowych rosyjskich dzieł sztuki.

Jajo wielkanocne; Peter Carl Fabergé; źródło Kremlin Muzeum

Jajo wielkanocne; Peter Carl Fabergé; źródło: Kremlin Muzeum

Szczególną uwagę przyciągają cztery eksponaty pochodzące z moskiewskich muzeów. Jaja wielkanocne ściśle związane z carską tradycją, wykonywane były na zamówienie członków rodziny Romanowów. Te oraz pozostałe precjoza prezentowane podczas wydarzenia oddają przepych panujący na XIX-wiecznym dworze rosyjskim. Charakteryzują również fascynujący oraz unikalny fin du siècle rosyjskiego jubilerstwa.

Kolekcja wyceniona została na 9 mld dolarów, co współcześnie stanowi ekwiwalent 75 mld dolarów. Kosztowności są oznaką nie tylko bogactwa, ale przede wszystkim kunsztu artystycznego. Peter Carl Fabergé był od 1885 nadwornym dostawcą ostatnich rosyjskich carów. Kierowana przez niego pracownia złotnicza była jedną z najlepiej funkcjonujących na rynku jubilerskim i zatrudniała ponad 500 złotników, grawerów i jubilerów. Legenda głosi, że podczas likwidacji fabryki przez bolszewików w 1917 roku z pomieszczeń wynoszono „góry złota i srebra“.

Jaja Fabergé wielokrotnie wzbudzały wiele emocji. Aukcja w 2007 roku, na której zlicytowane zostało jedno z jaj za 18,5 mln dolarów, ustanowiła rekord aż w trzech kategoriach: najdrożej sprzedanego rosyjskiego przedmiotu, najdroższego przyrządu do mierzenia czasu oraz najdroższego dzieła Fabergé.

Carskie rękodzielnictwo już podczas światowej wystawy w Wiedniu w 1873 roku zostało przyjęte z ogromnym entuzjazmem. Dzięki współczesnej ekspozycji możliwe jest zgłębienie technicznych tajników tej dziedziny sztuki.  Wystawa potrwa do maja.

Katarzyna Grzemska

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Jeden komentarz do “Jaja Fabergé i carskie jubilerstwo na wystawie w Wiedniu”

  1. Anna Tomczak - Wierzbanowska

    Widziałam w Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu jaja Faberge – cudne.

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.