szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Cracow Art Week Krakers

Fotograf John Stanmeyer zdobył World Press Photo Award

19.02.2014

Świat: wydarzenia

World Press Photo Award 2013 zdobył amerykański fotograf John Stanmeyer. Wyróżnione zdjęcie pokazuje afrykańskich imigrantów nocą, na wybrzeżu miasta Dżibuti, próbujących złapać telefonem komórkowym zasięg taniej somalijskiej sieci, by skontaktować się z bliskimi. Jillian Edelstein, członek jury, powiedziała: „to zdjęcie połączone jest z wieloma historiami – prowadzi do mówienia o technologii, globalizacji, migracji, ubóstwie, beznadziei, alienacji, człowieczeństwie”. W ubiegłym roku nagrodę zdobył Szwed Paul Hansen za zdjęcie dzieci – ofiar bombardowań w Gazie.

Przejmujący obraz został uchwycony w mieście Dżibuti, czyli popularnym przystanku dla emigrantów z Somalii, Etiopii i Erytrei. Miejscowość stanowi punkt przepustowy na Bliski Wschód lub do Europy. Zdjęcie Stanmetera, wykonane pod patronatem National Geographic, oprócz głównej nagrody było również laureatem kategorii „Contemporary Issues”.

Jury przyznało nagrody w dziewięciu wariantach tematycznych. Wyłonieni zwycięzcy pochodzą z 25 krajów, między innymi z Argentyny, Finlandii, Czech, Rosji, Włoch, Niemiec, Francji, Jordanii, Azerbejdżanu i Polski. Wiadomość o rozstrzygnięciu plebiscytu dotarła 14 lutego z głównej siedziby World Press Photo w Amsterdamie.

Nagrodzone zdjęcie ukazuje wielopoziomowy charakter poruszonych na nim tematów. Przede wszystkim jest odzwierciedleniem tęsknoty i poczucia przynależności. Z drugiej strony zahacza o tematy związane z globalizacją, potrzebą migracji, ubóstwem i desperacją. Nowe technologie w tym przypadku – choć czasami nieskutecznie – pozwalają na utrzymanie pozornej i niestabilnej więzi z krewnymi.

„Podczas konkursu pojawiło się wiele fotografii przedstawiających emigrantów, jako pokrzywdzonych i wzbudzających litość. Zwycięska praca ma bardziej majestatyczny charakter” – mówiła Jillian Edelstein członek jury.

Praca delikatna w formie niesie za sobą mocny i problematyczny przekaz. Susan Linfield – amerykańska przedstawicielka jury – stwierdziła, że dzięki pracy autorstwa Stanmetera zaczynamy zastanawiać się nad kwestiami, którymi wcześniej nie zaprzątaliśmy sobie głowy. Odkrywając poszczególne warstwy tematyczne wchodzimy w filmową rzeczywistość, która niestety jest prawdą.

Podczas dwóch tygodni jury debatowało nad wartością przedstawianego anonimowo zdjęcia. Dyskusje trwały długo ze względu na ilość zgłoszeń – 98671 zdjęć został złożony przez 5754 fotografów z 132 krajów.

Wystawa składająca się ze zwycięskich prac zostanie pokazana w 100 miastach. Pierwsza ekspozycja rozpocznie się w Amsterdamie 18 kwietnia 2014 roku.

 

Katarzyna Grzemska

fot. góra John Stanmeyer World Press Photo 2013, 

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.