szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Odnaleziono jedyny portret księcia Karola Stuarta III

23.02.2014

Świat: wydarzenia

XVIII-wieczny portret Karola Edwarda Stuarta III, pretendenta do korony brytyjskiej, został odnaleziony przez historyka sztuki dr Bendora Grosvenora. Dzieło przedstawiające niedoszłego monarchę, o wdzięcznym przydomku Śliczny Książę Karolek, jest uważane za jedyną podobiznę księcia namalowaną w Wielkiej Brytanii.

Po 250 latach obraz został zidentyfikowany w jednej z posiadłości w hrabstwie Wemyss we Wschodnim Lothian. Nie jest to jedyne odkrycie Grosvenora, który jakiś czas temu zszokował opinię publiczną, stwierdzając, że jeden z obrazów w szkockiej Galerii Portretów to podobizna brata wspomnianego księcia.

Wizerunek Karola III o zaczerwienionych policzkach został namalowany w 1745 roku przez renomowanego szkockiego malarza Allana Ramsay’a. Data powstania to również rok, w którym książę podjął się inwazji na Anglię w celu przejęcia tronu. Kiedy wdrożone działania nie dały jednak pożądanych skutków, książę udał się na emigrację. Zmarł w 1788 roku.

Znakiem szczególnym tego portretu jest odznaczenie Karola III. Order, który można zaobserwować na piersi księcia jest najwyższym dowodem rycerstwa przyznawanym nie w Szkocji, lecz w Anglii.

Pierwszą wskazówką do odkrycia dzieła był list wystosowany do Ramsay’a przez „księcia Karolka”. Historyk natknął się na niego podczas wertowania archiwalnych dokumentów królewskich na Zamku Windorów. W korespondencji można wyczytać: „ Panie Allanie Ramseyu jest Pan proszony o niezwłoczne przybycie do Pałacu Holyroodhouse w celu namalowania podobizny Jego Królewskiej Mości. Mam nadzieję, że nie jest potrzebne ponaglenie”.

Śledztwo zostało przeniesione do Galerii Portretów, gdzie spośród tysięcy fotografii dzieł sztuki Grosvenor odnalazł ten, na którym najbardziej mu zależało. „Istnieją portrety tego arystokraty, jako młodzieńca, czy tez przytłoczonego życiem staruszka, nie było jak dotąd wizerunku przedstawiającego 24-latka zdolnego do heroicznych czynów”. W konsekwencji wszystkie tropy przywiodły eksperta do hrabstwa Wemyss, gdzie pośród prywatnej kolekcji wisiał zapomniany portret księcia Karola III. Zdziwienie było tym większe, że dom często zwiedzany jest przez turystów.

Grosvenor oprócz bycia dyrektorem w Galerii Philipa Moulda jest powszechnie znanym specjalistą z detektywistycznego programu Fake or Fortune. Identyfikacja portretu – bardzo wartościowego z punktu widzenia szkockiego dziedzictwa narodowego – sprawiła, że tożsamość Karola Edwarda Stuarta została ocalona od zapomnienia.

Katarzyna Grzemska

for. góra Portret Księcia Karola Edwarda Stuarta III; Allan Ramsey, Edynburg 1745 r.

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.