szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Schizophrenia Taiwan 2.0 – przegląd tajwańskiej sztuki współczesnej

24.02.2014

Świat: wydarzenia

Kwestia rozszerzającego się rynku sztuki jest coraz częściej poruszana w środowisku artystycznym. Nad tym, czy wspomniany rynek jest już globalny debatują kolekcjonerzy, przedstawiciele największych domów aukcyjnych na świecie, a także eksperci z tej dziedziny.

Bez względu jak brzmi odpowiedź, lokalizacje położone we wschodniej części półkuli odgrywają coraz większą rolę w międzynarodowych realiach. Tokio, Hong-Kong, Pekin, czy Dubaj umacniają swoja pozycję poprzez intensywny rozwój sektora sztuki i kultury oraz regularne inwestowanie w najwybitniejsze dzieła.

Nowa ekspozycja, która zwraca oczy całego świata na Tajwan, jest potwierdzeniem, że wraz z rozwojem globalnego rynku pojawiają nowe ośrodki artystyczne. Wyspa oddalona w niewielkiej odległości od wybrzeży Chin stała się miejscem, gdzie zderzenia kulturowe wykształciły nowe spojrzenie na sztukę współczesną.

“Schizophrenia Taiwan 2.0” oferuje przegląd niestandardowych prac 14 tajwańskich artystów. Pomimo że większość prac została zrealizowana przy pomocy nowoczesnych technik cyfrowych, w twórczości każdego autora obecny jest niepokój wynikający z powiązań historycznych. Artyści tworzą w realiach mocno przesiąkniętych kolonialną przeszłością oraz walką o tożsamość narodową. Instalacje wskazują na obserwowane w tym kraju dychotomie: centrum kontra peryferie, przyszłość kontra przeszłość.

Przegląd stawia również szereg kontrowersyjnych pytań skierowanych zarówno do mieszkańców Wschodu jak i Zachodu. Do najważniejszych  należy to, w jaki sposób rewolucja technologiczna wpłynie na relacje konkurujących ze sobą państw, a także jak przekształci się nasza zdolność do współistnienia. Ekspozycję będzie można obserwować na kilku europejskich festiwalach sztuki m.in. w Niemczech, Francji i Rosji.

Katarzyna Grzemska

fot. góra : Pei-Shih Tu „The Adventures in Mountain Yu V”; Schizophrenia Taiwan 2.0

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.