szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY 2023 REKLAMA DUZA

Tajemnica kradzieży sprzed 40. lat

25.02.2014

Świat: wydarzenia

KURSY 2023 REKLAMA DUZA

W dniu trzydziestej dziewiątej rocznicy kradzieży obrazów z Muzeum Mead Art w Amherst w USA ze zdwojoną siłą ponowiona została próba odnalezienia jednego z dzieł. Historia obrazu Jana Babtista Lambrechtsa mogłaby posłużyć, jako temat kinowej produkcji.

Zimą 1975 roku z uczelnianego Muzeum zniknęły trzy wartościowe obrazy. Na miejscu kradzieży zawiadomiony oddział policji znalazł jedynie ślady na śniegu prowadzące do wybitego okna, przez które przestępca wyniósł dzieła. W muzealnej sali pozostały puste ramy.

W 1989 roku dwa obrazy Van Vlieta i Lastmana zostały odnalezione. Złodziejem okazał się niejaki Myles Connor Jr., który dzieł użył jako zastaw w transakcji narkotykowej. Aresztowany przestępca w 2009 roku wydał książkę opisującą wydarzenia sprzed prawie 40 lat, lecz nie wspomniał w niej o XVIII wiecznym  “Interior with Figures Smoking and Drinking.” Jak opisuje, włamał się do Muzeum w wyniku zmiany planów, ponieważ początkowo zamierzał obrabować jeden z banków w Amherst.

Wartość obrazu szacowana jest na ok. 400 000 dolarów. FBI wraz z pomocą pracowników Muzeum próbuje ustalić miejsce, w którym znajduje się dzieło holenderskiego artysty. Kierownik ochrony w Muzeum Mead Art przeanalizował stosy dokumentów, ekspertyz, a nawet kontaktował się z ekspertami, którzy mogliby pomóc mu ustalić jak najwięcej faktów. Po wielu latach intensywnych badań i gromadzenia szczegółów funkcjonariusze są w stanie podjąć się wznowienia śledztwa. Podkreślają jednak, że wiele kroków zostało już poczynionych i niestety nie przyniosły one żadnego skutku. W związku z tym apelują do społeczeństwa o pomoc w zidentyfikowaniu i podaniu położenia obrazu.

Informacja została ponownie umieszczona w bazie dzieł zaginionych FBI, a także przekazana do masowych mediów. Władze Muzeum liczą na to, że znajdzie się osoba, która znalazła lub kiedykolwiek widziała obraz.

Katarzyna Grzemska

fot. góra Jan Baptist Lambrechts, „Interior with Figures Smoking and Drinking”, Mead Art Museum

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.