szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Cezary Bodzianowski laureatem Nagrody im. Katarzyny Kobro

26.02.2014

Polska: wydarzenia

Cezary Bodzianowski jest znanym autorem drobnych, niekiedy ledwo zauważalnych artystycznych interwencji, delikatnie zaburzających naturalny bieg codziennego życia. Swoje akcje artysta nazywa „zdarzeniami”. Rozgrywają się one często w miejscach publicznych, sporadycznie także w instytucjach kultury. Inne zdarzenia mają miejsce w w przestrzeniach prywatnych, a szeroka publiczność dowiaduje się o nich dzięki dokumentacji, która przygotowywana jest przez Monikę Chojnicką.

Cezary Bodzianowski został laureatem tegorocznej Nagrody im. Katarzyny Kobro. Wyróżnienie ma na celu uhonorowanie postaw artystów progresywnych i poszukujących.

Początkowo nagroda była przyznawana przez Galerię Wschodnią, od 2011 roku nagroda została przeniesiona do Muzeum Sztuki w Łodzi. Jury  w składzie: Agnieszka Kurant (Przewodnicząca), Zbigniew Libera, Jan Simon, Monika Sosnowska argumentują swoją decyzję: „Unikalność twórczości Bodzianowskiego widzimy w radykalności i osobności jego twórczej postawy, silnie związanej z osobistymi doświadczeniami codziennego życia. Akcje Bodzianowskiego zmieniają ustalony porządek rzeczy, choć wiele z nich nie pozostawia śladu z wyjątkiem niekontrolowanych i swobodnych memów, opowieści i legend. Tym samym Cezary Bodzianowski wpisuje się w awangardową tradycję idei sztuki stającej się życiem.”

Bodzianowski studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz w Academie Royale des Beaux-Arts w Antwerpii. Artysta aktywnie wyraża się podczas międzynarodowych wystaw zarówno indywidualnych, jak i zbiorowych. Nie unika także ekspozycji na terenie Polski. Jest laureatem nagrody „Pegaza” w roku 2001 oraz Paszportu „Polityki” w 2004 roku. W roku 2012 został stypendystą DAAD w Berlinie.

Ogłoszenie nazwiska laureata i wręczenie nagrody odbyło się 21 lutego w Muzeum Sztuki w Łodzi (ms1). Podczas uroczystości został wyświetlony film „Muralu czy ci nie żal” będący zapisem akcji przeprowadzonej w Łodzi w 2013 roku. Film będzie można oglądać na parterze ms1 do 16 marca.

Pomysłodawcą idei dorocznej Nagrody im. Katarzyny Kobro, wręczanej wybranemu artyście przez innych artystów, jest Józef Robakowski (wspólnie z Niką Strzemińską, córką Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego). Laureatami w ostatnich pięciu latach byli chronologicznie: Jerzy Lewczyński, Zbigniew Rybczyński, Andrzej Lachowicz, Zygmunt Rytka i Natalia LL.

 

źródło: Muzeum Sztuki w Łodzi: msl.org.pl/

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.