szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Szkice Starych Mistrzów idą pod młotek

03.03.2014

Świat: aukcje

W przeciągu najbliższych dwóch lat dom aukcyjny Christie’s zaoferuje kolekcję szkiców najwybitniejszych artystów. Wartość zbioru szacowana jest na 10 mln funtów. Rysunki będą licytowane podczas wydarzeń w Amsterdamie, Londynie oraz Paryżu.

Kolekcja Starych Mistrzów zawiera dzieła autorstwa Rubensa, Rembrandta, Goltziusa oraz de Gheyna. Wyboru prac dokonał profestor I.Q. van Regteren Altena historyk sztuki i były dyrektor Departamentu Grafiki i Rysunku w Rijksmuseum w Amsterdamie. Koneser zgromadził prawie 800 szkiców, które reprezentują głównie holenderskie i flamandzkie kreślarstwo.

Rysunki z lat 1550 do 1850 po śmierci konesera zostały przekazane do Muzeum w Amsterdamie, skąd teraz trafią na aukcję. Dzieła, które zostaną przekazane pod młotek zostały skrupulatnie wyselekcjonowane przez ekspertów oraz spadkobierców kolekcji.

W trakcie pierwszej części cyklu licytacji, która odbędzie się 10 lipca 2014 roku w Londynie, wystawionych zostanie 70 prac odnoszących się do Renesansu aż po Złoty Wiek. Wydarzenie umożliwia nabycie doskonałych rysunków niderlandzkich przedstawicieli świata sztuki. Zdecydowanym liderem kolekcji jest szkic Petera Paula Rubensa powstały ok. 1609 roku. Jego wartość szacowana jest na 1,5 – 2,5 mln. funtów. Ta skomplikowana kompozycja, powstała zaraz po powrocie Rubensa z Włoch, jest doskonałym przykładem rozwijającego się charakterystycznego stylu artysty. Stanowi połączenie weneckiej sensualności z tradycyjną muskulaturą rzeźby.

Kolejnym przedmiotem wzbudzającym emocje kolekcjonerów jest dzieło Rembrandta, którego wartość oscyluje między 250 – 350 tys. funtów. Rysunek pochodzący z ok. 1631 roku, kiedy to mistrz tworzył w Leiden, przedstawiający żebraka może być prototypem cyklu akwafort o podobnym temacie. Dzieło wiernie oddaje plastyczność postaci.

Studium dłoni Hendricka Goltziusa podczas licytacji może osiągnąć wartość nawet 500 tys. funtów. Datowane na 1588 rok dzieło jest dowodem ogromnych umiejętności autora. Technika graficzna, składająca się z przecinających linii, pozwoliła na bardzo intrygujące oddanie okaleczonej w pożarze prawej dłoni autora.

Pozostali autorzy szkiców, którzy zostaną zaprezentowani podczas wydarzenia w Londynie to m.in. Jan Brueghel I, Jacob Jordaens, Roelandt Savery, Hendrick Avercamp, Nicolaes Berchem, Jacob van Ruisdael, Paulus Potter, Adriaen oraz Isaac van Ostade.

Dwie kolejne aukcje wyznaczone zostały kolejno na grudzień 2014 roku oraz maj 2015. W ramach cyklu aukcji w kalendarzu pojawi się także unikalna licytacja francuskich i włoskich szkiców w Paryżu w marcu 2015 roku.

Katarzyna Grzemska

fot. góra: Hendrick Goltzius, Studium dłoni, źródło: Christie’s

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.