szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Sztuka Aliny Szapocznikow prezentowana w Tel Awiwie

03.03.2014

Polska: wydarzenia, Świat: wydarzenia

Sześćdziesiąt pięć rzeźb i rysunków jednej z najbardziej oryginalnych polskich artystek XX wieku Aliny Szapocznikow do maja można oglądać w Muzeum Sztuki w Tel Awiwie. Wystawa „Body Traces” powstała w wyniku współpracy Tel Aviv Museum of Art, Instytutu Polskiego w Tel Awiwie oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Prezentowane od lutego w Izraelu prace zostały wypożyczone z kolekcji Piotra Stanisławskiego, syna artystki, z czołowych polskich muzeów i od prywatnych kolekcjonerów. „Body Traces” ukazuje najważniejsze momenty w twórczości Szapocznikow i szerokie spektrum dzieł polskiej artystki, która stała się pionierką sztuki kobiecej i mimo przedwczesnej śmierci w wieku 47 lat, zostawiła po sobie unikalne, prowokujące prace, często odlewy własnego ciała, odwołujące się do surrealizmu, nowego realizmu i pop-artu.

– Choć działalność artystyczna Aliny Szapocznikow nie trwała długo, to przyniosła szereg radykalnych, czy wręcz przełomowych prac, które uosabiały traumatyczną biografię artystki: pobyt w obozach koncentracyjnych i nieuleczalną chorobę,  a jednocześnie odzwierciedlały estetykę surrealizmu, nowy realizm i pop-art – uważa Ahuva Israel, kuratorka wystawy w Izraelu.

We współpracy z Instytutem Polskim Muzeum Sztuki w Tel Awiwie przygotowało też specjalny dwujęzyczny (angielsko-hebrajski) album towarzyszący wystawie.

Eskpozycji  „Body Traces” towarzyszyć będzie specjalne wydarzenie, na które złoży się przedstawienie taneczne „See Her Change” autorstwa znanej izraelskiej choreografki i tancerki Yasmeen Godder oraz seminarium z udziałem Ahuvy Israel, Lior Avizoor oraz Andy Rottenberg.

W 2012 roku m.in. staraniem polskiej dyplomacji prace Aliny Szapocznikow były prezentowane w Museum of Modern Art (MoMa) w Nowym Jorku.

Źródło: MSZ

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.