szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI

„Dziewczyna z perłą” wróciła do Hagi

04.03.2014

Świat: wydarzenia

Dzieło Dziewczyna z perłą słynnego holenderskiego twórcy Johannesa Vermeera wraca do ojczyzny po dwóch latach międzynarodowego tournée.  Znany obraz będzie wystawiony w haskiej Galerii  Mauritshuis wraz z dziełem Szczygieł Carela Fabritiusa. Obydwa dzieła stanowią inspirację dla pisarzy oraz reżyserów. 

Powodem, dla którego Dziewczyna z perłą została wysłana na międzynarodową tułaczkę był remont stałego miejsca jej ekspozycji. Dyrektor galerii Emilie Gordenker twierdzi, że uniknięto w ten sposób narażenia obrazu na niepotrzebne uszkodzenia, a także wykorzystano okazję, aby zaprezentować obraz  – już i tak popularny – szerokiemu gronu odbiorców. W swojej nielicznej kolekcji Galeria posiada dzieła, które wyszły spod pędzla wielu znamienitych artystów jak Rembrandt czy Jan Steen.

Obydwa obrazy, wspomniane we wstępie, swoją popularność zawdzięczają niejako sferze komercyjnej. „Dziewczyna z Perłą” stała się przedmiotem ogromnego zainteresowania w roku 2003, ponieważ była inspiracją do zrealizowania adaptacji filmowej. Wcześniej w noweli Tracy Chevalier, opisana została relacja Vermeera z młodą służącą uwiecznioną na obrazie. Natomiast obraz „Szczygieł” był tematem zeszłorocznej noweli Donny Tartts.

W 2012 roku obraz Vermeera wystawiony został w Tokio i przyciągnął rekordową liczbę zwiedzających – ponad 750 tys. ludzi. Dzieło uznawane jest za holenderski odpowiednik Mony Lisy, a także jest jednym z najpopularniejszych obrazów na świecie zaraz obok Krzyku Edvarda Muncha.

Dziewczyna z perłowymi kolczykami podczas tournée odwiedziła trzy kraje: Stany Zjednoczone, Japonię oraz Włochy, gdzie gościła po raz pierwszy. Galeria, która stanowi dom dla tego sławnego obrazu zdecydowała się na zmodernizowanie swoich budynków ze względu na turystyczne wymagania. „Zwiedzających jest na tyle dużo, że nasze pomieszczenia nie były w stanie pomieścić tak dużej liczby. Dziewczyna z perłą zaczynała tęsknić” za domem, więc tym bardziej cieszymy się z jej powrotu” – żartowała Emilie Gordenker.

Instytucje kulturalne na całym świecie bardzo intensywnie zabiegały o wizytę prestiżowego obrazu, niestety jedynie nielicznym udało się ją pozyskać. Była to unikalna szansa na eksponowanie wysublimowanej piękności, jaką bez wątpienia jest „Dziewczyna z perłą”.

Katarzyna Grzemska

fot. góra Johannes Vermeer, dziewczyna z perłą, 1665 źródło: Mauritshuis

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów