szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Odzyskano dzieło jednego z uczniów Michaela Willmanna

06.03.2014

Polska: wydarzenia

Wkrótce zostanie zaprezentowany  kolejny odzyskany przez MKiDN obraz – to jedno z cyklu piętnastu przedstawień tajemnic różańcowych, wg. źródeł autorstwa szkoły Michaela Willmanna, XVII-wiecznego malarza zwanego śląskim Rembrandtem, pochodzące z kościoła św. Marcina w Sicinach (woj. dolnośląskie).

3 października 2012 r. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymało informację o wystawieniu na amerykańskim portalu aukcyjnym Ebay obrazu sakralnego, który  najprawdopodobniej został nielegalnie wywieziony z Polski. Cena wywoławcza dzieła wynosiła 22 000 USD, zaś wylicytowano go za sumę 35 750 USD. W wyniku niezwłocznie podjętych działań ustalono, że jest to jedno z cyklu piętnastu przedstawień tajemnic różańcowych, wg. źródeł autorstwa szkoły Michaela Willmanna, XVII-wiecznego malarza zwanego śląskim Rembrandtem, pochodzące z kościoła św. Marcina w Sicinach (woj.dolnośląskie).

Według informacji przekazanych przez ks. prof. Józefa Patera, dyrektora Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu, pierwotnie obrazy były eksponowane w przedsionku kościoła. Po kradzieży dwóch z nich, która miała miejsce już w okresie powojennym, zachowane dzieła przeniesiono do zakrystii. Następnie obrazy trafiły na plebanię.

Po zgromadzeniu dostępnej dokumentacji MKiDN zwróciło się z prośbą o pomoc do Komendy Głównej Policji. Po stronie amerykańskiej sprawę przejęło Homeland Security Investigations, które współpracowało już wcześniej z MKiDN. W połowie stycznia 2014 r. HSI poinformowało resort kultury, że wkrótce zostaną zwrócone Polsce dwa obrazy. Jednym z nich było dzieło JC. Seekatza Św. Filip chrzci sługę Królowej Kandaki przekazane Muzeum Narodowemu w Warszawie w lutym br. Wówczas nie ujawniono tożsamości drugiego odzyskanego dzieła, którym był obraz Willmanna. Informacja ta została potwierdzona 27 lutego br.

Departament Dziedzictwa Kulturowego nawiązał kontakt z HSI w 2010 r. przy okazji działań mających na celu odzyskanie z USA dwóch obrazów Juliana Fałata Naganka na polowaniu w Nieświeżu i Przed polowaniem w Rytwianach. Dotychczas MKiDN przekazało agencji 7 spraw dotyczących zabytków, które mogą znajdować się na terenie Stanów Zjednoczonych z czego do tej pory 4 zakończyły się sukcesem. W 2013 roku ze Stanów Zjednoczonych powróciła również czapka więźnia obozu na Majdanku, skradziona z ekspozycji Państwowego Muzeum na Majdanku i wystawiona na amerykańskim portalu Ebay, której odzyskanie było możliwe dzięki staraniom FBI.

fot. (góra) www.mkidn.gov.pl/kolekcje

Źródło: MKiDN

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.