szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

„Salvador Mundi” Leonarda da Vinci sprzedany za miliony

07.03.2014

Na deser

ART KONSULTACJE PREMIUM

Portret Jezusa Chrystusa autorstwa Leonarda da Vinci został odkryty przez amerykańskiego pośrednika rynku nieruchomości. Dziś wiadomo, że płótno, przez wiele lat uznawane za pracę Wielkiego Mistrza, sprzedano w 2013 roku podczas prywatnej transakcji za 75 mln dolarów.

Obraz na rynku sztuki pojawił się w 1958 roku, a jego wartość nie przekraczała wtedy 100 dolarów. Brak ekspertyz i analizy proweniencji, sprawił, że świat dowiedział się o nim dopiero kilka lat temu. „Salvator Mundi”, którego powstanie datowane jest na ok. 1500 rok, zakupiony został przez prywatnego kolekcjonera w transakcji prowadzonej przez Sotheby’s.

Dzieło nabiera ogromnego znaczenia, ponieważ na rynku dostępnych jest jedynie 15 prac Leonarda da Vinci. Wartość wszystkich obrazów da Vinci oscyluje wokół kwoty 200 mln dolarów. Wiadomo, że obraz olejny na desce zakupiony został w ostatnim dziesięcioleciu na targach nieruchomości. Początkowo uznawany był za dzieło Boltraffio, artysty pracującego wraz z da Vinci. Poprzedni właściciele obrazu postanowili jednak przeprowadzić wszelkie możliwe badania, by udowodnić, że są w posiadaniu wyjątkowego malowidła.

Szczegóły zeszłorocznej wielomilionowej sprzedaży pozostawały nieznane aż do marca tego roku. Informacje dostarczone do mass mediów pochodzą od kilku znanych historyków i pośredników sztuki t.j  Anthony Crichton-Stuart.

Obraz wielokrotnie poddawany renowacji nie jest w najlepszym stanie. Ciekawostką jest, że brwi namalowane na podobiźnie Chrystusa prawdopodobnie nie wyszły spod pędzla Mistrza. Trzeba również dodać, że z obrazem wiąże się wiele kontrowersji. Pomimo stanowczego stwierdzenia przez ekspertów z National Gallery w Londynie, że dzieło jest autentyczne, wciąż pozostaje jednym z najbardziej kopiowanych dzieł mistrza. Prawdopodobnie uczniowie Leonarda wzorowali się na Portrecie Jezusa Chrystusa udoskonalając swoją technikę.

Eksperci zgodnie twierdzą, że tak unikalne dzieło warte jest 75 mln, a nawet sugerują, że kwota zaniżona została przez stan techniczny obrazu. Nie ulega wątpliwości, że portret to dzieło Leonarda da Vinci, odwzorowanie szklanej kuli trzymanej przez Chrystusa na obrazie jest potwierdzeniem geniuszu wielkiego artysty.

Katarzyna Grzemska

fot. góra Leonardo da Vinci, „Salvator Mundi”, źródło: The NY Times

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

2 komentarzy do “„Salvador Mundi” Leonarda da Vinci sprzedany za miliony”

  1. Paulina

    A nie powinno byc w tytule Salvator Mundi – tak jak podpisie pod zdjęciem? Czy to nie ma znaczenia??????

  2. Paulina

    Swoją drogą obraz niesamowity!

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.