szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Nowy rekord za Rossettiego?

10.03.2014

Świat: aukcje

Portret Jane Morris, ma szansę stać się nowym rekordem dla obrazów D. G. Rossettiego. Planowana przez Sotheby’s aukcja ma odbyć się w maju tego roku. Wartość dzieła oszacowano na 7 mln funtów.

Dante Gabriel Rossetti był przedstawicielem londyńskiego stowarzyszenia prerafaelitów, które starało się przeciwstawiać sztywnym akademickim ramom poprzez tworzenie dzieł inspirowanych twórczością wczesnego włoskiego renesansu. Powstanie dzieła ma związek ze śmiercią żony artysty. Po śmierci Lizzie Siddal (również przedstawicielka prerafaelitów) rozpoczął się bujny romans artysty z Jane Morris, która stała się inspiracją do stworzenia malarskiego wizerunku mitologicznej Pandory.

Popularność i notowania Rossettiego w przeciągu ostatnich kilku miesięcy znacznie wzrosły. Zainteresowanie podsycane jest przez wizerunek Rosettiego, który postrzegany był jako niepoprawny romantyk. Wcześniejszy obraz tego autora został sprzedany w listopadzie za kwotę 3,3 mln funtów – dwukrotnie wyższą niż początkowy szacunek, co czyni wspomniany portret niezwykle atrakcyjną inwestycją.  Twórczość autora dynamicznie rozprzestrzeniła się na początku XX wieku i jest częścią ekspozycji muzealnych na całym świecie.

Katarzyna Grzemska

fot. góra: D.G Rossetti ” Pandora”; źródło: Faringdon Collection

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.