szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Postkomunistyczna Polska – Galeria Rusz reklamuje sztukę wolnego myślenia

11.03.2014

Polska: wydarzenia

W przestrzeniach publicznych, na billboardach w Warszawie i Toruniu zostały już wyeksponowane dwie kolejne prace z cyklu dotyczącego postkomunistycznej Polski . 25 prac o współczesnej Polsce na obchody 25-lecia! Pokażmy się od najlepszej, a może od najgorszej strony, czyli 25 alternatywnych reklam na 25-lecie upadku komunizmu w Polsce i 15-lecie Galerii Rusz.

W tym roku grupa artystyczna Galeria Rusz obchodzi dwie bardzo ważne, okrągłe rocznice – 25 lat nowej Polski i 15 lat istnienia Galerii Rusz. Działalność Galerii Rusz jest nierozerwalnie związana z ostatnim ćwierćwieczem, gdyż refleksyjna szuka krytyczna, którą artyści uprawiają w przestrzeniach publicznych, nie byłaby możliwa za czasów poprzedniego systemu. Równocześnie artyści Galerii Rusz są pełni troski o kondycję polskiego społeczeństwa.

Wraz ze zmianą sytemu, w naszej rzeczywistości ekonomiczno-społecznej zmieniło się bardzo wiele, lecz nasze zbiorowe myślenie zmieniło się w nikłym stopniu. Świat cały czas się zmienia, a my nadal czujemy się zbici, odrzuceni, pokrzywdzeni i ośmieszeni. Z wiecznymi pretensjami, kompleksami, poczuciem winy i rojeniami o przeszłej lub przyszłej bohaterskiej sławie oraz marzeniami o wyśnionej krainie, gdzie będziemy w końcu czuć się jak u siebie – bo tu i teraz niestety nie możemy być szczęśliwi. Jeśli jedno z największych zwycięstw w naszych dziejach – Solidarność i upadek komunizmu postrzegamy jako jedną z naszych największych klęsk – to czy nie powinniśmy obchodów 25-lecia upadku komunizmu poświęcić użalaniu się nad sobą?

Sprawiedliwość, Galeria Rusz, bilbord, Warszawa

Sprawiedliwość, Galeria Rusz, billboard, Warszawa

Zamiast od najlepszej, pokażmy się więc od najgorszej strony! Od stycznia do grudnia tego roku Galeria Rusz pokaże 25 prac na dwóch swoich stałych bilbordach – w Warszawie i Toruniu. Projekt już wystartował i w przestrzeni miejskiej były eksponowane 4 prace z tego cyklu. Praca „Choroby” reklamowała nasze niewymowne pragnienie chorób, wojen i rozpaczy. Praca „Łańcuch” promowała nasze specyficzne, zbiorowe umiłowanie wolności, które często kończy się tym, że zamiast wyzwolenia popadamy w kolejne zniewolenie. To, co powinno zatonąć, wbrew rozsądkowi i logice nadal pływa!  Praca pt. „Patologia” reklamowała naszą wybitną zdolność do zamieniania normalności w patologię. Z kolei dzięki naszym wybitnym umiejętnościom i wytrwałym staraniom każdą patologię jesteśmy w stanie uznać za coś normalnego. Praca pt. „Ten dzień” promowała naszą skłonność do bycia poza czasem i przestrzenią, gdzie zawsze jest z wcześnie albo za późno i nigdy nie jest ten dzień, by zrobić coś sensownego tu i teraz.

Galeria Rusz to grupa artystyczna (w składzie Joanna Górska i Rafał Góralski), która od 15 lat zajmuje się sztuką, którą można by uznać za artystyczną, alternatywną reklamę. Grupa wykorzystuje bilbordy, by „reklamować” wolne myślenie wśród szerokich rzesz społeczeństwa. Bez wolnego myślenia nie ma wolnego, demokratycznego społeczeństwa. Bez wolnego myślenia każdy system, również konsumpcyjno-kapitalistyczny może wylądować na manowcach. Dlatego tak ważne jest, by reklamować wolne myślenie, które jest antidotum na procesy odmóżdżenia współczesnych społeczeństw i zapobiega dezintegracji i patologizacji rzeczywistości. Nie bez przyczyny Adolf Hitler stwierdził „Jakie to szczęście dla rządzących, że ludzie nie myślą” – niestety wiedział co mówi. Wspieraj Myślącą Sztukę Dla Myślących Ludzi, bo historia lubi się powtarzać.

fot. góra: Życie, Joanna Górska, bilbord, Warszawa

źródło: Galeria Rusz

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.