szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Problemy Christie’s z kolekcją dzieł Basquiata

11.03.2014

Świat: wydarzenia

Dom aukcyjny Christie’s został zmuszony do przełożenia terminu licytacji online dzieł Jean Michela Basqiata. Powodem zmiany decyzji był pozew sądowy, którego przedmiotem jest domniemane fałszerstwo kilku elementów kolekcji.

Dwie siostry artysty oskarżyły Christie’s o próbę sprzedaży fałszywych obrazów. Pozew o równowartości 1 mln dolarów wstrzymał organizację wirtualnej aukcji. Jeanine Basquiat Heriveaux i Lisane Basquiat argumentują swoje działania tym, że  jedynie sześć pozycji z całej kolekcji zostało pozytywnie zweryfikowanych. W 2007 roku komisja uwierzytelniająca odrzuciła jeden z elementów, którego proweniencja była wątpliwa. Reszta zbioru nie została poddana ekspertyzom. W kolekcji wystawianej w aukcji online znaleźć można ponad 30 pozycji.

Wszystkie obrazy należą obecnie do współlokatorki artysty – Alexis Adler. Kobieta oprócz pełnowymiarowych obrazów jest w posiadaniu poezji napisanej na skrawkach papieru, grafik, kolaży, szkicownika i wielu innych ekspresyjnych dzieł.  Adler zdecydowała się zabrać głos w sprawie. Według niej nie ma powodu, aby aukcja nie mogła się odbyć. Jest rozczarowana decyzją, ale ma nadzieje, że ponowne badania dowiodą, że Basquiat Estate jest w błędzie.

Dom aukcyjny Christie’s podał do wiadomości publicznej jedynie krótkie i zachowawcze stanowisko twierdząc, że licytacja została odwołana dla dobra przyszłych nabywców. Chcąc być pewnym autentyczności dzieł muszą niestety przesunąć termin aukcji, która według wcześniejszych planów miała rozpocząć się w poniedziałek 9 marca. To nie pierwszy raz, kiedy Christie’s boryka się z zarzutami natury prawnej.

Sprawa jest skomplikowana i do końca nie wiadomo, która część kolekcji nie jest autentyczna według sióstr Basquiata. Kwestią, która może stać się kluczowa podczas rozprawy jest biografia artysty sporządzona przez Phoebe Hoban w1998 roku. W książce autorka opisuje wiele dzieł, które miała okazję zaobserwować w podczas pobytu w domu artysty. Wśród nich również te aktualnie przeznaczone do potencjalnej sprzedaży.

Odwołana aukcja wzbudza wiele emocji, ponieważ jeśli dojdzie do skutku może przynieść wielomilionowe zyski. Basquiat jest artystą, którego prace są przedmiotem jednych z najbardziej dynamicznych spekulacji w ostatnim roku.

Katarzyna Grzemska

fot. góra Jean-Michel Basquiat, Dustheads” 1982,  źródło: christies.com  

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.