szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Kontrowersyjne płótna Turnera po raz pierwszy razem

17.03.2014

Świat: wydarzenia

Dzieła Williama Turnera, reprezentujące końcowy okres jego twórczości, już we wrześniu zaprezentowane zostaną podczas wystawy w Galerii Narodowej Tate. Ekspozycja nosić będzie tytuł: Late Turner – Painting Set Free.  

Wystawa obejmie okres twórczości Turnera od 1835 do 1850 roku. Dziewięć z wystawianych obrazów należy do grona najbardziej kontrowersyjnych kreacji artysty. Krytyka oraz prasa traktowała je często jako przejaw choroby psychicznej, na którą rzekomo cierpiał Turner. Sam artysta równie często oceniany był pod kątem swego radykalnego podejścia do twórczości artystycznej. Użyty przez niego kwadratowy format w tamtych czasach był niezrozumiałą nowością.

Zgromadzone obrazy są okazją do prześledzenia rozwijającego się warsztatu artystycznego Turnera. Chodzi przede wszystkim o wielokrotnie wykorzystany przez niego motywu wiru, który jest również charakterystyczny dla każdego z 9. obrazów.

Wystawa odbędzie się dzięki uprzejmości Kimbell Art Museum oraz Ulster Museum, które udostępniły kluczowe pozycje „Light and Colour” i „Peace and War”. Kurator Sam Smiles jest dumny, że uda się zgromadzić w jednym pomieszczeniu wszystkie tak ważne dzieła artysty. Twierdzi także, że zbiór 9. obrazów jest znakomitym odzwierciedleniem innowacyjności Turnera u kresu jego dni. 

Katarzyna Grzemska

fot. góra: William Turner, Light and Colour, źródło: Tate Britain

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.