szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Dzieło Matisse’a wróci do prawowitego właściciela

21.03.2014

Świat: wydarzenia

Norweskie Muzeum zostało zobligowane do zwrócenia dzieła H. Matissa jego prawowitym właścicielom. Sprawa jest bezpośrednio związana z procesem nazistowskich grabieży.

Obraz zostanie zwrócony paryskiej rodzinie mieszkającej obecnie w Nowym Jorku. Współzałożycielką norweskiego muzeum była Sonja Heni – olimpijka w jeździe figurowej. Obraz Matisse’a  „Woman in Blue in Front of a Fireplace”  trafił do instytucji w 1950 roku, został zakupiony przez męża Heni. Transakcja nie została jednak przeprowadzona w sposób zgodny z prawem.

Potomkowie Rosenbergów, posiadających silne artystyczne powiązania, dowiedli, że wspomniany obraz należał do ich rodziny. Znaleźli go wśród udokumentowanej kolekcji 167 obrazów skonfiskowanej w 1941 przez III Rzeszę.

Sprawa dotycząca zwrotu dzieła została rozpoczęta w 2012 roku. W tym miesiącu dyrektor Muzeum stwierdził, że zwrot obrazu w ręce właścicieli został ostatecznie potwierdzony i odpowiednio uargumentowany.

Prawnik rodziny Rosenbergów, chwalił kadrę zarządczą instytucji za „podejście metodyczne”. Rozumie także, że ciężko jest zaakceptować decyzję o oddaniu tak wspaniałego obiektu. Muzeum, tracąc wartościowy przedmiot, może zapoczątkować kolejną falę spraw dotyczących rekompensat za nazistowskie przejęcia. 

Katarzyna Grzemska

fot. góra: H. Matisse , “Woman in Blue in Front of a Fireplace,”; źródło: Muzeum Henie Onstad Arts Center

Portal Rynek i Sztuka

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.