szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Niezwykła kolekcja sztuki na aukcji w Freeman’s

21.03.2014

Świat: aukcje

30 marca dom aukcyjny Freeman’s poprowadzi niezwykłą licytację dzieł sztuki z prywatnej kolekcji Georga D. Horsta. Zestawienie składa się z 64 pozycji nieobecnych na światowych wystawach od prawie wieku.

Kolekcję należącą do amerykańskiego przedsiębiorcy Georga D. Horsta wypełniają dzieła artystów, wśród których figurują m.in. Frank Weston Benson, Edward Willis Redfield, Childe Hassam, Jean-Baptiste Camille Corot, Eugène Boudin oraz Charles François Daubigny.

Aukcja stanowi gratkę dla kolekcjonerów ze względu na wartość artystyczną płócien oraz za sprawą zachowanych w doskonałym stanie oryginalnych ram. Doskonała proweniencja powoduje, że ceny oscylują między 60 tys. do nawet 300 tys. dolarów. Dom aukcyjny Freeman’s ma jednak nadzieję, że ostateczne ceny znacznie przewyższą zachowawcze prognozy.

[vsw id=”aK7f9rYe6l4″ source=”youtube” width=”650″ height=”450″ autoplay=”no”]

Większość obrazów pochodzi z Academy of the Fine Arts w Pensylwanii – najstarszej szkoły artystycznej w Stanach Zjednoczonych. Dualność kolekcji, przejawiająca się obecnością zarówno amerykańskich jak i europejskich wpływów estetycznych, powodowana jest niemieckim pochodzeniem Horsta. Przez niesprzyjające okoliczności Horst nigdy nie zdecydował się wystawiać swojej kolekcji w regularnych ekspozycjach muzeów (sztukę zaczął kolekcjonować w 1911 roku). Do jego śmierci w 1934 roku obrazy znajdowały się w maleńkiej domowej galerii potentata, gdzie cieszyły oczy gości.

Impresjonistyczne wpływy, które charakteryzują obrazy zgromadzone przez Horsta, nie były popularne w latach 40. Rodzina zupełnie zapomniała o kolekcji. Wnuk kolekcjonera zainteresował się obrazami w 1980 roku, odkrywając jednocześnie wartość zbioru.

Katarzyna Grzemska

fot. góra: Daniel Garber, „GLEN CUTTALOSSA”, źrodło: Freeman’s

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.