szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Czy Austria kupi kolekcję wartą 86 mln i uratuje miejsca pracy?

25.03.2014

Inwestowanie w sztukę, Kolekcje, Świat: wydarzenia

Przedsiębiorca Karlheinz Essl  zaproponował Republice Austrii swoją kolekcję dzieł sztuki wycenianą na ok. 86 mln euro w zamian za zabezpieczenie miejsc pracy w jego przedsiębiorstwie z branży budowlanej. Niespotykany gest może uratować 4 tysiące miejsc pracy.

Przedsiębiorstwo składające się z 156 jednostek rozproszonych na mapie całej Europy nie oparło się negatywnym wpływom kryzysu finansowego. W 2012 roku firma straciła aż 126 milionów euro. Problemy grupy Baumax związane są z przecenieniem swoich możliwości podczas ekspansji na wschodnie rynki europejskie.

Kolekcja 7 tysięcy dzieł sztuki współczesnej obejmuje takich autorów jak Oskar Kokoschka, Franz West, Hermann Nitsch, Cindy Sherman i Antoni Tapies. Eksperci apelują, że zbycie całej kolekcji składającej się w większości z dzieł rodzimych twórców może spowodować dramatyczne skutki na rynku sztuki. Główną obawą jest nadmierne zwiększenie podaży austriackich dzieł, czego rezultatem będzie spadek cen.  Jest to jednak jedyna możliwość wyjścia Baumaxu z kłopotów finansowych i zabezpieczenia miejsc pracy.

Minister Kultury  Josef Ostermayer nie zajął konkretnego stanowiska w tej sprawie. Oświadczył jedynie, że spotka się z Esslem, ekspertami, przedstawicielami banków i władz lokalnych, aby przedyskutować wszystkie kwestie i ewentualnie dopasować propozycję do warunków panujących na rynku. Ostermayer znany jest z radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

Priorytetem austriackiego Rządu od zawsze jest bezpieczeństwo miejsc pracy. Stąd najniższa stopa bezrobocia w Unii Europejskiej. Władze podkreślają, że dołożą wszelkich starań, żeby ocalić zarówno zatrudnienia, jak i kolekcję.

Kolekcjoner Karlheinz Essl chce sprzedać wszystkie swoje dzieła sztuki, jeśli tylko uda mu się uratować pracowników. Minister Pracy Rudolf Hundstorfer dodał, że Austria jest gotowa podjąć odpowiednie kroki.

Katarzyna Grzemska

fot. góra: Karlheinz Essl; źródło: Getty Museum

Portal Rynek i Sztuka

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.