szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Starożytny fresk zniknął z Pompejów

25.03.2014

Świat: wydarzenia

Nieznany sprawca zdewastował starożytny pompejański fresk z wizerunkiem Artemidy i Apolla. Ministerstwo Kultury we Włoszech zorganizowało specjalne posiedzenie mające na celu rozwiązanie tragicznego w skutkach incydentu.

To już drugie w tym miesiącu spotkanie, kiedy włoscy ministrowie debatują na temat wzmocnienia ochrony w zabytkowym mieście. Tym razem zebranie zostało sprowokowane przez kradzież 20 centymetrowego elementu fresku przedstawiającego Artemidę i Apolla. Obiekt został oddzielony od całości metalowym narzędziem. Przestępstwo zostało odkryte przez strażnika obiektu i od tamtej pory wstęp do Pompejów jest zabroniony. Prowadzone jest śledztwo w tej sprawie.

Od dłuższego czasu nie milknie dyskusja na temat pogarszającego się stanu antycznego miasta. Zarówno włoskie władze, jak i zarządcy i konserwatorzy obiektu są zaniepokojeni stanem zabytku. Pompeje pod wpływem ulewnych deszczów na przełomie lutego i marca uległy znacznej degradacji.

Podjęto już natychmiastowe środki dodatkowej ochrony, w tym zatrudnienie dodatkowych strażników, instalowanie nowych kamer (obiekt od dawna objęty jest 24 godzinnym dozorem), zwiększenie ilości ogrodzeń.

To nie pierwszy tego typu incydent. Wcześniej oddany do renowacji fragment malarstwa ściennego pochodzący z Pompejów zniknął z laboratorium. Został jednak anonimowo zwrócony na pocztę we Florencji.

Katarzyna Grzemska

fot. góra: źródło: Theartnewspaper.com

Portal Rynek i Sztuka
LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.