szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

Kontrowersje wokół sprzedaży dzieł sztuki Karlheinza Essla

26.03.2014

Inwestowanie w sztukę, Świat: wydarzenia

Do mediów docierają nowe informacje dotyczące sprzedaży dzieł sztuki należących do austriackiego kolekcjonera i przedsiębiorcy Karlheinza Essla.

Sprawa naświetlona w ostatnim tygodniu na forum międzynarodowym jest niezwykle rzadka. Do sprzedaży prywatnej kolekcji dzieł sztuki, wartej ok. 86 mln euro, co prawda jeszcze nie doszło, a już pojawiają się kontrowersje.

Rzecznik prasowy firmy, która dzięki transakcji uniknie zwolnienia 4 tys. osób, oświadczyła, że owszem pieniądze ze sprzedaży zostaną przeznaczone na restrukturyzację Baumaxu, lecz nigdy nie był on zagrożony upadłością. W ten sposób zdementował pogłoski rozpowszechniane przez media, jednocześnie przedstawiając sprawę w zupełnie innym świetle.

W sytuacji, kiedy na zakup zdecydowałyby się banki komercyjne, kolekcja zostałaby podzielona na kilka części. Transakcja z pomocą państwa gwarantuje całościowe zbycie zbioru. Essl podkreśla, że budowana przez 5 lat kolekcja jest przede wszystkim narzędziem do zabezpieczenia miejsc pracy. Nie ukrywa jednak, że sprzedając dzieła państwu można uniknąć rozdzielenia, które byłoby jak powiedział: „niezwykłą stratą dla narodu”.

Minister Kultury Josef Ostermayer oświadczył, że negocjacje w tej sprawie jeszcze się nie rozpoczęły. W następnym tygodniu zorganizowana zostanie debata, na której poznamy zdanie przedstawicieli Rządu, banków, instytucji oraz samego Essla.

Katarzyna Grzemska

fot. góra: źródło: Essl Museum

Portal Rynek i Sztuka

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.