szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Boisko na klatce schodowej, czyli wrocławska inicjatywa XY

27.03.2014

Polska: wydarzenia

Boisko na klatce powstało na ulicy Wojciecha Cybulskiego we Wrocławiu. To miejsce jedyne w swoim rodzaju – kamienica jest siedzibą pracowni XY. Prace rewitalizacyjne nadały nowego charakteru miejscu, które jak dotąd nie różniło się od innych niezadbanych kamienic na Nadodrzu.

Remont mógł zostać wykonany dzięki inicjatywie  Anki Mierzejewskiej, która prowadzi w tym miejscu pracownię malarstwa. Z pomocą przyszedł zarządca kamienicy, który po roku od wstępnych rozmów załatwił wszystkie materiały potrzebne do rozpoczęcia prac.

Wstępne projekty opierały się na kilku założeniach. Artystka uwzględniła w projekcie kilka znanych mieszkańcom elementów. Łabędzie symbolizujące Nadodrze, ale także aspekty interesujące młodzież z tamtych okolic. Zwykle w starych kamienicach spotykamy się z niezdarnie napisanymi nazwami klubów piłkarskich. I tutaj nie obyło się bez takich emblematów. W rezultacie można powiedzieć, że powstało boisko na klatce schodowej.

Inicjatywa zaangażowała także mieszkańców, a przede wszystkim dzieci, które po szkole chętnie przychodziły pomóc w malowaniu. Sprayowały po ścianach ubrane w ubrania robocze.  W rezultacie po dwóch tygodniach żmudnej pracy powstało coś niezwykłego, unikalnego a już na pewno świeżego i przyjemnego.

W różnych miejscach wnętrza kamienicy możemy podziwiać wspomniane łabędzie i boisko, ale także kilka sentencji, postaci. Wszystko to w wesołych, kolorowych odcieniach. Artystka zdradziła, że często spotyka się z przeświadczeniem ludzi twierdzących, że jeśli ktoś nie zrobi czegoś dla nich, to oni nie muszą się starać. Projekt boiska na klatce jest dobry przykładem znanego powiedzenia „chcieć znaczy móc”!

Mierzejewska jest dumna z rezultatów. Podkreśla, że może nie są to standardy z nowoczesnych budynków, ale klatka jest czysta i przede wszystkim jedyna w swoim rodzaju.

źródło: Pracownia XY Anki Mierzejewskiej

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.