szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Cracow Art Week Krakers

„Portret kobiety” Czedekowskiego przekazany do Muzeum-Zamku w Łańcucie

27.03.2014

Polska: wydarzenia

„Portret kobiety” to obraz, który doskonale ilustruje twórczość Czedekowskiego w okresie pracy w USA. Przedstawia on Mary Grey Miller, żonę burmistrza Houston Oskara Holcomba (1888-1968). Obraz do tej pory przebywał w prywatnych zbiorach w Houston. Został podarowany Muzeum-Zamkowi w Łańcucie przez ostatnią właścicielkę dzieła, panią Deborah Troy.

 W 2002 roku Muzeum-Zamek w Łańcucie otrzymało od wdowy po artyście, pani Herthy Czedekowski, 11 obrazów olejnych oraz liczne pamiątki i dokumenty związane z osobą jej zmarłego męża. Później muzealne zbiory w Łańcucie wzbogacone zostały o kolejne dary otrzymane od Pani Herthy (dwa obrazy, dokumenty, fotografie, książki i szkice). Muzeum planuje wkrótce otworzyć stałą ekspozycję poświęconą twórczości B. J. Czedekowskiego.

Po wybuchu II wojny światowej B. J. Czedekowski wyjechał do Wiednia a następnie w 1946 r. do Nowego Jorku. Niedługo później przeniósł się do Houston w stanie Teksas, gdzie otworzył swoją pracownię. Po śmierci żony w 1953 r. wyjechał do Austrii. Zmarł po krótkiej chorobie 8 lipca 1969 r.

Bolesław Jan Czedekowski urodził  się 22 lutego 1885 r. w Wojniłowie, studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu. Był m.in. uczniem prof. Kazimierza Pochwalskiego. Po I wojnie światowej wyjechał do USA, gdzie wkrótce stał się wziętym portrecistą. W 1923 r. przeniósł się do Francji i otworzył swoją pracownię w Paryżu. Czedekowski zaliczany był do grona najwybitniejszych ówczesnych portrecistów. Otrzymał wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. W tym czasie często wracał do USA realizując tam liczne zamówienia. Wielokrotnie bywał także w Polsce, gdzie uczestniczył w wystawach oraz portretował znane osoby (m.in. prezydenta Ignacego Mościckiego, kardynała Leona Sapiehę, hr. Elżbietę Potocką i hr. Alfreda Potockiego z Łańcuta a także Jerzego Potockiego, ostatniego ambasadora RP przed wojną w Stanach Zjednoczonych). Od 1937 roku malarz osiadł w Warszawie, a jego obrazy były ozdobą wielu wystaw m.in. w Warszawie, Lwowie i Krakowie.

Źródło: MSZ

 

 

 

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.