szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Znalezione w Monachium dzieła sztuki wrócą do właścicieli?

28.03.2014

Świat: wydarzenia, Światowe

W środę prawnik Corneliusa Gurlitta przekazał mediom wiadomość, że niektóre dzieła sztuki znalezione w monachijskiej i salzburskiej nieruchomości zostaną zwrócone ich prawowitym właścicielom. Podjęta decyzja jest przełomowa, ponieważ do tej pory „kolekcjoner” utrzymywał, iż nie chce stracić praw własności.

Prace odnalezione w 2012 roku to ok. 1040 obiektów o wysokich walorach artystycznych. Osiemdziesięcioletni Gurlitt przyznał jednak, że istnieje podejrzenie o kilkudziesięciu przypadkach zrabowania dzieł, które są częścią jego kolekcji. W związku z tym konieczne jest zwrócenie ich poszkodowanym rodzinom. Liczba dzieł do potencjalnego zwrotu oscyluje wokół 50 sztuk.

Kontrowersje związane ze sprawą jednak nie maleją. Do niemieckiego Sądu Najwyższego, niedługo przed decyzją o zwrocie, wpłynęła skarga dotycząca nieprawnego skonfiskowania kolekcji, którą złożył sztab prawniczy Gurlitta. Niemieckiemu Rządowi zarzuca się dodatkowo opieszałość w wydaniu wyroku oraz w publikowaniu dokumentacji znalezionych dzieł. Proces identyfikacji proweniencji dzieł powinna usprawnić networkingowa inicjatywa.

W lutym tego roku w kolejnej posiadłości handlarza dziełami sztuki w Salzburgu znaleziono kolejne prace. Jest ich więcej niż początkowo przypuszczano – ok. 200 obiektów. Pomimo tego że kolekcja jest dużo mniejsza od tej znalezionej w Monachium może być jednak tak samo wartościowa. Figurują tam prace takich artystów jak Cézanne, Corot, Gaugin, Liebermann, Manet, Pissaro, Renoir i Toulouse-Latrec.

Sztab prawników Corneliusa Gurlitta uległ niedawno nieoczekiwanej zmianie. Negocjacje dotąd przeprowadzane przez Hannes Hartung zostały oddane pod opiekę innemu specjaliście. Prawnicy usunięci ze stanowiska nie komentują zaistniałych wydarzeń.

Katarzyna Grzemska

fot. góra: źródło: World Jewish Congress; press room

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.