szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

Święty Graal tym razem odnaleziony?

03.04.2014

Ciekawostki, Świat: wydarzenia

Przez ostatnich 2000 lat historycy, archeolodzy oraz wielcy uczeni naszego świata teoretyzowali na temat aktualnego położenia Świętego Graala. Relikwia, z którą związane są legendy i tajemnice prawdopodobnie została odnaleziona przez hiszpańskich historyków.

Kielich, z którego Chrystus miał pić podczas ostatniej wieczerzy znajduje się w bazylice Św. Izydora w miejscowości León (Hiszpania). Naukowcy Margarita Torres i José Ortega del Río przez trzy lata zgłębiali wszystkie znane informacje na temat Grala. Rezultaty pracy opublikowali w książce „The Kings of the Grail”.

Kielich wykonany został z onyksu oraz agatu, jego zewnętrzną część otaczają kolorowe kamienie szlachetne. Wątpliwe jest, że puchar został zachowany w pierwotnej formie. Naukowcy uważają, że to właśnie część wykonana z tego agatu jest pozostałością relikwii. Kamień ten był powszechnie wykorzystywany w Izraelu na początku naszej ery.

Duet rozpoczął badania nad pochodzeniem Świętego Graalla po znalezieniu w 2011 roku średniowiecznej, egipskiej dokumentacji na Uniwersytecie al-Azhar w Kairze. Relikwia miała pozostawać przez dłuższy czas w posiadaniu muzułmańskim, a następnie w drodze wymiany podarunków trafić do jednego z emirów stacjonujących w Hiszpanii.

Pierwsze 400 lat pucharu pozostaje jednak tajemnicą. Stąd naukowcy nie są w stanie potwierdzić, czy kielich kiedykolwiek dotknął ust Chrystusa. Jednak już dziś do miejsca, w którym można zobaczyć znalezisko przybywają tłumy pielgrzymów. Ilość ludzi chcących podziwiać kielich była na tyle duża, że zdecydowano zabrać go z regularnego miejsca ekspozycji.

Naukowcy twierdzą, że najpełniej uargumentowali swoje poszukiwania, co nie pozostawiło wątpliwości, że Święty Graall od XI w. jest częścią bazyliki w Leon. Istnieją jednak niezliczone przykłady podobnych niepotwierdzonych znalezisk. Święty Graall jest niezwykłą zagadką, która spędza sen z powiek nie jednego historyka.

Katarzyna Grzemska

fot. góra: źródło: telegraph.co.uk

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Jeden komentarz do “Święty Graal tym razem odnaleziony?”

  1. Watra

    Z szacunkiem do Nauki, ale trzeba rozpatrywać Ten kielich z punkty stanu duchowego Jezusa – jego osobowości. Ten kielich pasuje do ust Poncjusza Piłata, NIGDY do ust Jezusa. Taką analizą naukową tego odkrycia kreuje się inny obraz syna Boga, zupełnie niezgodny z prawdą o jego życiu w skromności, a można powiedzieć,że i życia w ubóstwie. Szukajcie dalej.

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.