szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Krakers – Cracow Gallery Weekend

05.04.2014

Polska: wydarzenia

Poradnik o rynku sztuki

Cracow Gallery Weekend Krakers jest krakowską adaptacją formuły gallery weekendu, która została wypracowana i funkcjonuje między innymi w Berlinie, Paryżu, Chicago, Poznaniu czy Warszawie. Przez trzy dni (4-6 kwietnia 2014) miejsca dedykowane sztuce współczesnej otworzyły swoje podwoje w celu zaprezentowania szerokiego spektrum twórczości, która jest w nich wystawiana.

Te komercyjne i eksperymentalne przestrzenie zajmują się nie tylko odkrywaniem młodych artystów, ale dają im także wsparcie w pierwszych latach kariery. Sasnal, Maciejowski, Bujnowski, Polska, Kowalski, Leto, Materka, to tylko kilka nazwisk, dla których krakowskie galerie okazały się świetnymi, efektywnymi start-up’ami.

Do udziału w Cracow Gallery Weekend zapraszane są również instytucje, fundacje, stowarzyszenia, project roomy, nieformalne grupy i inicjatywy. Krakers bowiem stawia przed sobą zadanie jakim jest zwrócenie uwagi na niezależną sztukę współczesną, która poszerza ofertę kulturalną miasta i aktywizuje publiczność. Wydarzenie promuje miejsca poświęcone kulturze, dąży do konsolidacji krakowskiego środowiska artystycznego oraz utworzenia współpracującej platformy kulturalnej, przy zachowaniu specyfiki poszczególnych miejsc.

Trzecia już edycja Cracow Gallery Weekend poprzez skumulowanie w jeden weekend wernisaży, wystaw, dyskusji i innych wydarzeń towarzyszących, pragnie przybliżyć mieszkańcom Krakowa oraz turystom, żywy, ale nieco zapomniany, galeryjny świat. Krakers podejmuje dyskusję nad rolą galerii prowincjonalnych i nad problemami, jakim muszą stawiać czoła właściciele miejsc, w których rodzi się współczesny artworld. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa organizowana w Krakowie. Podjęta została przez Małgorzatę i Marcina Gołębiewskich – prowadzących galerię Art Agenda Nova oraz Fundację Wschód Sztuki.

Krakowski Gallery Weekend odbył się dotychczas dwukrotnie: w czerwcu 2012 i czerwcu 2013 roku. Obie edycje spotkały się z pozytywnym odbiorem publiczności. Zdjęcia i relacje z nich znaleźć można na stronie internetowej, Vimeo oraz na Facebooku.

źródło: Cracow Gallery Weekend Krakers 

Niemczycka Gallery baner duży

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.