szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Dlaczego Hitler bał się sztuki nowoczesnej?

09.04.2014

Kolekcje, Na deser

Sztuka zdegenerowana – pod tym pojęciem Adolf Hitlera ukrył swoją niechęć do sztuki współczesnej i nowoczesnej. Dyktator twierdził, że nowe wpływy artystyczne są bezwartościowe. Zorganizował nawet wystawę, której celem było ośmieszenie awangardowych twórców.

Adolf Hitler równocześnie z planem zagłady Europy realizował proces grabieży dzieł sztuki. Podczas swojej dyktatury zdołał zgromadzić ponad 16 tys. obiektów. Oczywiście leżał w tym polityczny cel, ale także osobiste pobudki.

Hitler był niespełnionym artystą. Malował poprawnie, jednak pozbawione nowatorstwa prace nie zaskarbiły sobie przychylności ekspertów i kolekcjonerów. Frustracja mogła doprowadzić do nienawiści, którą później jako głowa państwa okazywał poprzez konfiskowanie dzieł na szeroką skalę. Zdaniem niektórych, gdyby Hitler dostał się na Akademię Sztuk Pięknych nie doszłoby do wojny.

W 1937 roku Hitler w Monachium zorganizował wystawę pod nazwą Die Ausstellung „Entartete Kunst” (Wystawa sztuki zdegenerowanej). Podczas wydarzenia wyeksponowanych zostało 650 prac artystów głównie pochodzenia żydowskiego. Celem było ośmieszenie twórców, a także przekonanie zwiedzających, że sztuka nowoczesna jest wytworem „chorych umysłów”. Do porównania wykorzystano prace osób chorych psychicznie, poprzeplatanych z propagandowymi hasłami.

Niektórzy twierdzą, że była to najpopularniejsza wystawa w historii Niemiec. W Monachium wydarzenie przyciągnęło prawie 2 mln widzów. Następnie wystawa nabrała charakteru objazdowego i pokazywana była w kilku innych miastach III Rzeszy.

Poprzez niechęć do sztuki współczesnej Hitler chciał przekazać swoje antysemickie poglądy. Niemal zaraz po tym wydarzeniu odbyła się wystawa „Pierwsza Wielka Niemiecka Wystawa Sztuki”, która miała dyskredytować sztukę awangardową i pokazać wyższość sztuki hitlerowskiej. Hitler nie mógł się pogodzić z tym ,że sztuka współczesna rośnie w siłę i zdobywa coraz więcej fanów na całym świecie. Prawdopodobnie dlatego postanowił ograniczyć do niej dostęp, przetrzymując ją w magazynach i mieszkaniach.

Katarzyna Grzemska

fot. góra: Adolf Hitler w Berlinie, źródło:  German Federal Archive

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Jeden komentarz do “Dlaczego Hitler bał się sztuki nowoczesnej?”

  1. Berndt

    Proszę Pani,
    Adolf Hitler niezależnie jak wówczas silny nie zorganizował „W 1937 roku […] w Monachium […] [wystawy] pod nazwą Die Ausstellung „Entartete Kunst” (Wystawa sztuki zdegenerowanej) lecz NSDAP. Poza tym „Hitler nie mógł się pogodzić z tym ,że sztuka współczesna rośnie w siłę i zdobywa coraz więcej fanów na całym świecie. Prawdopodobnie dlatego postanowił ograniczyć do niej dostęp, przetrzymując ją w magazynach i mieszkaniach”. Jedno zdanie jest bardziej nieprawdopodobne od drugiego. Nie powinna Pani stosować tak dalece zniekształcających prawdę historyczną skrótów myślowych. Sztuka współczesna nigdy nie urosła w taką siłę aby mogła zagrozić tradycjonalizmowi niezależnie od tego jakie środki zaradcze podjęłyby reżimy – komunistyczny (stalinizm-socrealizm) i nazistowski (hitleryzm-neoklasycyzm). Po prostu nikt kto ceni sobie piękno i kompozycyjny porządek nie zawiesi sobie na ścianie „dzieła” abstrakcjonisty. Chyba, że chciałby popaść we frustrację – pozdrawiam

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.