szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Robert Mapplethorpe w Paryżu

09.04.2014

Świat: wydarzenia

Do lipca 2014 roku potrwa retrospektywa prac Roberta Mapplethorpe’a (1946-1989) w Galeriach Narodowych Grand Palais w Paryżu. Ekspozycja stanowi wyjątkową okazję do zapoznania się z twórczością jednego z najsłynniejszych fotografów XX wieku, znanego głównie z fascynujących erotycznych zdjęć.

Robert Mapplethorpe, Andy Warhol, 1986 © The Estate of Robert Mapplethorpe

Robert Mapplethorpe, Andy Warhol, 1986 © The Estate of Robert Mapplethorpe

Mapplethorpe zaczął robić portrety jeszcze w 1970 roku, stosując najbardziej wyrafinowane techniki, jakimi dysponowała ówczesna fotografia. Gdyby żył sto lat wcześniej, to prawdopodobnie byłby rzeźbiarzem. Jego kompozycje charakteryzuje objętość, wrażenie przestrzenności i dążenie do estetycznej perfekcji.

Fotograf znany jest głównie z prac poświęconych  seksualnej adoracji męskiego ciała. Na aukcjach jednak najwyższe wyniki sprzedaży osiągają jego zdjęcia kwiatów, które również nie są pozbawione specyficznego ładunku erotyzmu. Artysta twierdził, że fotografia i seksualność są porównywalne, a jego twórczość zawsze wyraża seksualne pragnienie, niezależnie od tematu: portrety, kwiaty bądź ciała (czasami w niemal pornograficznym ujęciu).

Centrum wystawy w Grand Palais zdobi wykonany przez Mapplethorpe’a portret Andy’ego Warhola. W 2006 roku dzieło zostało wylicytowane za 560 tys. dolarów na aukcji Christie’s w Nowym Jorku. Jest to rekord aukcyjny dla prac fotografa.

Organizatorzy wystawy wyraźnie starali się dostosować do potrzeb publiki i kolekcjonerów. Ekspozycje w dużej części stanowią fotografie ukazujące wspomnianego Andy’ego Warhola oraz towarzyszkę i muzę Mappletorpe’a – Patti Smith. Fotografie te osiągały na aukcjach najwyższe ceny (100 -120 tys.dolarów).

1. Robert Mapplethorpe, Thomas, 1987 © The Estate of Robert Mapplethorpe

Robert Mapplethorpe, Thomas, 1987 © The Estate of Robert Mapplethorpe

W ciągu ostatnich 25 lat prawie 2 tys. fotografii Mapplethorpe’a pojawiło się na aukcjach. Ceny w większości nie przekraczały 10 tys. dolarów za dzieło – 60 % dzieł artysty sprzedało się za mniej niż 10 tys. dolarów, a 30% nawet za mniej niż 5 tys. dolarów. Fotografia zatytułowana „Thomas”(1986), łącząca w sobie klasyczną kompozycję tondo z homoerotyczną treścią, 15 maja 2013 roku została sprzedana w Sztokholmie szwedzkiej firmie „Stockholms Auktionsverk” za 3 300 dolarów. Popularne są też zrobione przez Mapplethorpe’a portrety pisarza Williama Burroughs’a oraz Lisy Lyon (mistrzyni kulturystyki), których ceny osiągają średnio 5 tys. dolarów za niewielki srebrny wydruk.

Amerykański rynek sztuki oferuje chyba najlepszy wybór prac Mapplethorpe’a i realizuje 66 % wszystkich transakcji prac artysty. 13 % sprzedaży jego prac odbywa się w Wielkiej Brytanii, prawie 8 % we Francji, 5,5% w Niemczech, 1,8% w Japonii, a od czasu do czasu prace można zobaczyć na aukcjach także we Włoszech, Szwajcarii, Szwecji, Holandii i Belgii.

Ganna Melnyk

fot. Robert Mapplethorpe, Calla Lily, 1986 © The Estate of Robert Mapplethorpe

Portal Rynek i Sztuka
LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.