szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Japonia zwiększa podatki na sztukę

10.04.2014

Świat: wydarzenia

Pierwsza od 17 lat podwyżka podatków w Japonii dotyczy również dóbr luksusowych. Ustawa weszła w życie 1 kwietnia br. prowokując wcześniejsze, krótkotrwałe natężenie transakcji powyżej 3 tys. dolarów.

Podwyżka z 5% do 8% ma niebagatelny wpływ przede wszystkim na kosztowne dobra. W odniesieniu do planu na rok 2015 odsetki z podatku mają wzrosnąć nawet do 10%. W przeciwieństwie do polskiego systemu opodatkowania, w Japonii zarówno dobra luksusowe jak i dzieła sztuki podlegają finansowym restrykcjom.

Decyzja o zwiększeniu progu podatkowego podyktowana jest drastyczną zmianą w strukturze japońskiego społeczeństwa. Populacja uznawana jest za starzejącą się, a wydatki na służbę zdrowia zbytnio obciążają budżet państwa.

W ostatnich dniach funkcjonowania starej ustawy popyt na dobra luksusowe znacznie wzrósł. Na rynku panowało widoczne pobudzenie wśród zamożnej części społeczeństwa. Najpopularniejszymi dobrami, w które zaopatrywali się Japończycy były prestiżowe zegarki, biżuteria, a nawet drogocenna porcelana.

Japońscy inwestorzy chcąc uniknąć wyższych progów rozliczeniowych podjęli decyzję o zrealizowaniu zaplanowanych transakcji dużo wcześniej. Z opinii galerii sztuki wynika, że wielu kontrahentów przyspieszyło zakupy zaraz po zatwierdzeniu rozporządzenia wchodzącego w życie z kilkumiesięcznym opóźnieniem.

W związku z powyższym szacuje się, że właśnie japoński sektor sztuki i dóbr luksusowych ucierpi najbardziej (prognozy na podstawie podwyżek z 1997 roku). Szacunkowo w kwietniu wyniki sprzedaży spadną o ok. 14%, w kolejnych trzech miesiącach sytuacja ma się ustabilizować na poziomie ok. – 4%. Statystyki nie są pozytywne szczególnie w porównaniu z marcem, kiedy wzrost sprzedaży dla poszczególnych jednostek wyniósł nawet 33%.

Katarzyna Grzemska

fot. góra: Muzeum sztuki współczesnej 21 wieku w Kanazawie, źródło: Nendo/Daici Ano

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.