szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Rośnie zainteresowanie pracami Pietera Brueghela Młodszego

10.04.2014

Analiza rynku sztuki, Trendy inwestycyjne

Wzmożone zainteresowanie pracami Pietera Brueghela Młodszego skutkuje wzrostem cen w obrębie twórczości artysty. Sotheby’s zaplanowało aż trzy aukcje obrazów tego autora na lato 2014.

Pieter Brueghel Younger, "Calvary" ; źródło: Olga's Gallery

Pieter Brueghel Younger, „Calvary” ; źródło: Olga’s Gallery

Flamandzki artysta, który żył w latach 1564-1637 ma w swoim dorobku wiele prac światowego formatu. Interesujące jest to, że Brueghel, podobnie jak Warhol, tworzył kilka interpretacji jednego tematu.

Nazwisko autora jest jednym z najpopularniejszych w obrocie dziełami Starych Mistrzów. Analizując tegoroczne transakcje można wyróżnić dwie sprzedaże. Pierwsza zawarta w styczniu to zbycie letniego pejzażu zatytułowanego „Summer” za kwotę 3 mln funtów, kolejna to „The Peasant Lawyer” kupiony za 2,75 mln funtów w Maastricht.

Często spotykamy chwilowe lub średniookresowe mody na danego autora lub typ malarstwa. Tym razem przyszedł czas na groteskę w wykonaniu Brueghela Młodszego. Wybór rysunków, szkiców oraz gotowych dzieł jego autorstwa zdaje się być nieograniczony. Biorąc jednak pod uwagę  jak wielu kolekcjonerów stara się o te obiekty, można przypuszczać, że ilość dzieł na rynku będzie gwałtownie spadać.

Za wzrostem zainteresowania sztuką Brughela stoi wystawienie na aukcje kolekcji zgromadzonej prawie 100 lat temu przez Barona Evence’a Coppé. Zestawienie było częścią muzealnych ekspozycji jedynie kilka razy, a jego dyskretny status jedynie wzmógł nastroje inwestorskie wśród kolekcjonerów. Pozwoliło to na wyjście Brueghela Młodszego z cienia znanego i docenianego przez lata ojca.

Przed 2005 rokiem aukcje dzieł Brueghela nie przynosiły jednak zniewalająco wysokich profitów. Dzieła artysty rzadko przekraczały kwotę 1 mln funtów. Z kilkoma wyjątkami, jak „Crucifixion scene Calvary”, czyli jednej z licznych interpretacji sceny ukrzyżowania, sprzedanej w 2008 roku za rekordową sumę 5.2 mln funtów. Wysoka cena podyktowana była małą ilością prac interpretujących właśnie ten temat. Prace Brueghela Młodszego wielokrotnie sprzedawane są jako zestawienie 2-3 obrazów, które w ostatnich latach często przewyższają estymacje nawet o kilka milionów.

Ciekawym przypadkiem jest kompozycja The Wedding Dance” , której powstało aż 60 wersji. W roku 1993 jedna z replik została sprzedana za 227 tys. funtów, a jej wartość do 2012 roku wzrosła o 710 tys. dolarów. Wskazuje to na stabilny wzrost cen w ostatnich 10 latach.

Katarzyna Grzemska

fot. góra: Pieter Brueghel Younger, „Calvary”, źródło: Olga’s Gallery

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.