szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Pastor sprzedawał fałszywe dzieła Damiena Hirsta

11.04.2014

Świat: wydarzenia

Pastor grupy wyznaniowej z Miami nie przyznaje się do umyślnego sprzedawania fałszywych dzieł Damiena Hirsta. Obrona utrzymuje, że nieporozumienie wynika z nikłej wiedzy artystycznej pozwanego.

Do próby przestępstwa doszło w 2013 roku, kiedy 46- letni pastor próbował sprzedać 5 rzekomych dzieł Hirsta kolekcjonerowi, którym okazał się tajny oficer. W kilku stanach USA odnotowano podobne przypadki.

Oferowane dzieła miały przynieść mężczyźnie prawie 185 tys. dolarów. Początkowe śledztwo wykazało, że lider grupy religijnej kontaktował się z Sotheby’s w celu uzyskania rekomendacji. Dom aukcyjny zakwestionował autentyczność przynajmniej jednego z zaprezentowanych dzieł. Pomimo tego Kevin Sutherland postanowił sprzedać obrazy.

Na pytanie dlaczego nie skontaktował się ze studiem Hirsta w celu weryfikacji dzieł, pastor stwierdził, że byłoby to zbyt kosztowne. Wystarczyło mu jedynie poświadczenie człowieka, od którego wcześniej zakupił dzieła.

Sprawa Sutherlanda jest częścią śledztwa prowadzonego przez Manhattan District Attorney’s. Do odpowiedzialności karnej zostaną powołani jeszcze trzej mężczyźni. W każdym przypadku fałszerstwa dotyczyły dzieł Damiena Hirsta.

Katarzyna Grzemska

fot. góra: Damin Hirst, Pyronin Y (2005), źródło:  Andipa Gallery

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.