szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE NOWA EDYCJA JESIEŃ

Wyrzucono obraz wart 3 mln dolarów

11.04.2014

Świat: wydarzenia

Obraz wart ponad 3 mln dolarów został omyłkowo przetransportowany na wysypisko śmieci tuż po aukcji w słynnym Poly’s. Strata dla właściciela jest jednocześnie kolejnym niepowodzeniem trzeciego na świecie domu aukcyjnego, którego wartość akcji giełdowych gwałtownie spada.

Cui Ruzhou to autor utrzymanego w kolorach szarości i wykonanego za pomocą tuszu obrazu „Snowy Mountain. Dzieło zostało sprzedane w drodze licytacji w Hotelu Grand Hyatt w Hongkongu. Przed przystąpieniem do policyjnych poszukiwań, płótno po raz ostatni widziane było na sali wystawienniczej.

Po wnikliwej analizie nagrań z monitoringu ustalono, że obraz po zakończeniu aukcji zabezpieczony został zwykłym kartonowym opakowaniem. Poskutkowało to złą oceną sytuacji poczynioną przez służby sprzątające. Wielomilionowe dzieło przez pomyłkę zostało wyrzucone do śmieci.

Zarządcy hotelu nie poczuwają się do odpowiedzialności za taki rozwój wydarzeń. Ich zdaniem wina leży po stronie domu aukcyjnego Poly’s, który bezpośrednio nadzorował instalowanie i demontaż dzieł. Policja nie wyklucza jednak kradzieży. Rzecznik Hotelu zaprzecza jakoby pracownicy mieli możliwość obcowania z dziełami.

Trzeci największy dom aukcyjny na świecie nie zajął konkretnego stanowiska w tej sprawie. Dochodzenie trwa, a służby policyjne skupiają się przede wszystkim na ustaleniu, czy zaginięcie nie jest wynikiem działalności grupy przestępczej. Obraz Ruzhou’a jest najdroższym zaginionym dziełem w Hongkongu.

Katarzyna Grzemska

fot. góra: Cui Ruzhou; „Snowy Mountain” ; źródło Poly’s

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.