szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Dzieła Hanny „Kali” Weynerowskiej odnalezione przez FBI

14.04.2014

Polska: wydarzenia

W San Francisco odnaleziono 75 prac Hanny Weynerowskiej, które 16 lat uznano za zaginione. Sukces współpracy FBI z polskim Ministerstwem Kultury pozwoli wypełnić ostatnią wolę jednej z najbardziej cenionych polskich malarek.  

Hanna Gordziałkowska-Weynerowska w czasie II wojny światowej była członkiem polskiego ruchu oporu. Funkcjonująca  pod pseudonimem „Kali”, zajmowała się dywersją – wysadzaniem dróg i mostów. Po wojnie wyemigrowała do USA, gdzie w całości pochłonęło ją malarstwo. Jej obrazy były wystawiane w wielu miejscach na całym świecie, m.in. Belgii i Kanadzie. Artystka zmarła w 1998 roku.

„Kali” pozostawiła po sobie testament, w którym zastrzegła, że należąca do niej kolekcja obrazów własnego autorstwa ma zostać przekazana Muzeum Polskiemu w Rapperswilu (Szwajcaria). Obrazy zaginęły jednak w niewyjaśnionych okolicznościach przed wypełnieniem ostatniej. W 2010 roku, z inicjatywy polskiego rządu, sprawą zajęło się FBI.

Śledztwo doprowadziło do mieszkającego w Kalifornii członka rodziny Weynerowskich. Wskazał on dokładne miejsce przechowywania 75 z 86 zaginionych przed laty dzieł. Mężczyzna nie był świadom, że dzieła miały trafić do instytucji w Rapperswilu. Uznał on jednak wolę zmarłej krewnej i zgodził się  przekazać kolekcję prawowitym właścicielom.

Oficjalne uroczystości związane z przekazaniem dzieł odbędą się 16 czerwca z udziałem ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego oraz ambasady amerykańskiej w Szwajcarii. Muzeum Polskie w Rapperswilu zmaga się jednak z groźbą eksmisji, dlatego niewykluczone, że obrazy już wkrótce trafią do naszego kraju.

Obrazy Hanny Weynerowskiej stanowią tylko ułamek dzieł sztuki, prawnie należących do Polski. Szacuje się, że w czasie II wojny światowej rozproszonych zostało ok 80 tys. dzieł.  

kali weynerowska

 

Katarzyna Grzemska

fot. góra: źródło: FBI

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

2 komentarzy do “Dzieła Hanny „Kali” Weynerowskiej odnalezione przez FBI”

  1. Paula

    Halo! Autorko! Raczej działalność dywersyjna, a nie ” działalność dywersyfikacyjna, polegająca na wysadzaniu dróg i mostów”. Dywersyfikacja nie ma nic wspólnego z wysadzaniem czegokolwiek!

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.