szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Sotheby’s oczekuje rekordowych zysków

14.04.2014

Świat: aukcje

Szacunkowe wyceny w Sotheby’s od pięciu lat nie były tak wysokie. 7 maja w domu aukcyjnym odbędzie się aukcja, której spodziewany zysk może wynieść nawet 320 mln dolarów.

Przełomowym wydarzeniem w Sotheby’s była sprzedaż „Krzyku”  Edwarda Muncha w 2012 roku. Cena ok. 120 mln dolarów spowodowała, że łączne zyski z aukcji ukształtowały się na poziomie 330 mln. Tym razem, wśród 75 zgromadzonych prac nie można wyróżnić dzieła, które wypracuje równie wysoką przewagę.

Pablo Picasso; Portret Marie-Therese Walter, źródło: Sotheby's

Pablo Picasso; Portret Marie-Therese Walter, źródło: Sotheby’s

Trwająca od wielu lat zaciekła rywalizacja z Christie’s, mobilizuje Sotheby’s do zdobywania coraz to większej liczby inwestorów z globalnego rynku. Szczególnie zależy im na wkładzie azjatyckich kolekcjonerów, których dom aukcyjny zachęcał do współpracy podczas licytacji w Hong Kongu. David Norman – ekspert z Sotheby’s – podkreślił, że dwóch dodatkowych inwestorów podczas aukcji, na której zwykle gromadzi się ok. 100 kolekcjonerów, robi dużą różnicę.

Aukcja będzie obejmowała sztukę impresjonistyczną, a także dzieła nowoczesne. Wśród zestawienia możemy znaleźć m.in. Matisse’a z obrazem La Seance du Matin (Morning Session)” z 1924 roku. Wartość obrazu oscyluje pomiędzy 20 – 30 mln dolarów.

Jednym z artystów reprezentujących impresjonizm jest Claude Monet, którego “Sur la Falaise a Pourville” osiągnie cenę w granicach 5- 7 mln dolarów. Ważnym obiektem będzie również rzeźba La Place (City Square)” Giacomettiego. W 2010 roku została zakupiona przez anonimowego kolekcjonera za 4,5 mln dolarów. W tym roku ma szansę zainkasować kwotę nawet 18 mln dolarów.

Kubistyczny portret muzy – Marie-Therese Walter – jest jednym z 14 dzieł Picassa wystawianych podczas majowej aukcji. Szacunki dla najdrożej wycenianej pracy tego autora nie przekraczają 20 mln dolarów.

Bliźniacze wydarzenie organizowane przez Christie’s odbędzie się 6 maja. Kolekcja zawiera 54 prac o zbieżnej tematyce, których wartość szacowana jest na 360 mln dolarów.

Katarzyna Grzemska

fot. góra: Claude Monet; “Sur la Falaise a Pourville”, źródło Sotheby’s

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.