szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURS ONLINE 2 DUŻY

Nielegalne muzeum przechwycone przez policję

15.04.2014

Świat: wydarzenia

Departament włoskiej policji, zajmujący się przestępstwami finansowymi, zlokalizował nielegalne, prywatne „muzeum” na obrzeżach Rzymu. Wartość przedmiotów tam zgromadzonych przekracza 150 mln euro.

W śledztwie prowadzonym przeciwko grabieży dziedzictwa kulturowego wskazano dotychczas 4 podejrzanych. Właściciel posiadłości w Lanuvio nielegalnie wszedł w posiadanie setek dzieł z rozmaitych dziedzin. Wśród ekspozycji „muzeum” znajdowały się m.in. malowidła ścienne, mozaiki, terakoty i wazony ceramiczne – ściśle związane z sztuką Imperium Rzymskiego. Wszystkie przedmioty były skrupulatnie posegregowane i wystawione w szklanych gablotach.

Większość dzieł została wcześniej skatalogowana przez specjalistów. Najbardziej wartościowe obiekty zostaną przekazane lokalnym instytucjom kulturalnym w Albano Laziale i Nemi.

Liczba przestępstw na tle artystycznym powoduje, że włoska policja zmaga się z wieloma podobnymi przypadkami. Przykładem niech będzie niedawna informacja o kradzieży fragmentu starożytnego fresku. Władze nie pozostają jednak obojętne na wywóz dziedzictwa kulturowego poza granice kraju. W marcu, sfinalizowany został transfer 4500 eksponatów zrabowanych z Włoch.

Katarzyna Grzemska

Fot. góra: źródło: Guardia di Finanza

Portal Rynek i Sztuka
LOGO RiSi

 

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.