szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Wystawa „Stanley Kubrick” w Muzeum Narodowym w Krakowie

15.04.2014

Polska: wydarzenia

Pierwsza na świecie wystawa, która w kompleksowy sposób prezentuje życie i twórczość Stanleya Kubricka – amerykańskiego reżysera, scenarzysty i producenta, jednego z największych twórców światowego kina – zostanie zaprezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. 

Stanley Kubrick (1928-1999) to ikona kina i mistrz ukrytych znaczeń, którego twórczość ciągle ma wpływ na kolejne pokolenia artystów i filmowców. Jego filmy, jak choćby „2001. Odyseja kosmiczna”, „Lśnienie”, „Oczy szeroko zamknięte”, „Full Metal Jacket”, „Spartakus” czy „Mechaniczna pomarańcza”, znają nawet Ci, którzy nigdy ich nie widzieli.

Od 4 maja do 14 września Muzeum Narodowe w Krakowie będzie gospodarzem wystawy, którą 10 lat temu stworzyli wspólnie  Deutsches Filmmuseum z Frankfurtu oraz spadkobiercy artysty. Do tej pory wystawa prezentowana była w dziesięciu miastach świata, m.in. w Berlinie, Rzymie, Paryżu oraz Los Angeles oraz przyciągnęła ponad milion widzów.

Wystawa zaciekawi zarówno amatorów, jak i znawców kina. Na ekspozycję składa się ponad 1000 eksponatów, wśród których znajdą się: fragmenty scenografii z wybranych filmów, kostiumy, rekwizyty i oryginalne scenariusze z notatkami reżysera. Nie zabraknie autorskich zdjęć i fotosów z planu zdjęciowego, dokumentów, listów, plakatów, nagród, urządzeń technicznych (aparaty fotograficzne i kamery) oraz sprzętu wykorzystywanego podczas realizacji zdjęć i prac montażowych (m.in. klapsy i makiety dekoracji). Obiekty będą uzupełnione o zmontowane fragmenty utworów muzycznych oraz wybrane sceny filmowe.

Każda z wystaw prezentowanych w różnych krajach miała własną specyfikę i stanowiła odmienny głos w interpretacji dorobku Stanleya Kubricka. Wyjątkowość polskiej wystawy wynikać będzie z nowatorskiej aranżacji, dzięki której widz będzie miał możliwość wyboru własnego sposobu poznania Kubricka. W tym celu organizatorzy przygotowali cztery ścieżki zwiedzania, porządkujące dokonania reżysera.

Rok 2014 to dwie ważne rocznice: 15-lecie śmierci reżysera oraz 10-lecie wystawy. W związku z nimi planowany jest bogaty program towarzyszący, który współtworzą instytucje kultury oraz festiwale zaplanowane w okresie trwania wystawy.

Polscy organizatorzy, Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Domino Film, adresują wystawę i program towarzyszący nie tylko do fanów twórczości Kubricka, ale przede wszystkim do osób zainteresowanych kinem od „kuchni” oraz uczestniczących w ważnych wydarzeniach kulturalnych. Organizatorzy liczą, że wydarzenie będzie atrakcją także dla turystów, którzy w okresie wakacji przyjadą do Krakowa.

Autorem scenariusza i kuratorem wystawy jest Rafał Syska – historyk filmu, dr hab., wykładowca w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagielońskiego, a za aranżację odpowiada Tomasz Wójcik – dr hab., wykładowca w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wydarzenie powstaje przy współudziale Konsulatu Generalnego USA w Krakowie oraz Krakowskiego Biura Festiwalowego.

***

Wystawa przygotowana przez: Deutsches Filmmuseum we Frankfurcie nad Menem, Christiane Kubrick and the Stanley Kubrick Archive at University of the Arts London we współpracy z Warner Bros. Entertainment Inc., Sony-Columbia Pictures Industries Inc., Metro Goldwyn Mayer Studios Inc., Universal Studios Inc. oraz SK Film Archives LLC.

fot. góra: Stanley Kubrick podczas kręcenia filmu “2001: Odyseja kosmiczna” (GB/USA, 1965-68). © Warner Bros. Entertainment Inc.

źródło: Muzeum Narodowe w Krakowie

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.