szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

The Big Egg Hunt 2014 – rekordowe dzieło Jeffa Koonsa

16.04.2014

Świat: aukcje

Podczas aukcji zorganizowanej w ramach The Big Egg Hunt w Nowym Jorku, jajo zaprojektowane przez Jeffa Koonsa osiągnęło rekordową kwotę 360 tys. dolarów.

Tradycja  The Big Egg Hunt sięga 2012 roku, kiedy to grupa artystów zrzeszyła się by celebrować wielkanocną tradycję ukrywania jaj. Inicjatywa od początku podporządkowana była celom charytatywnym, a jaja – wykonywane przez znane w świecie artystycznym nazwiska – nawiązywały do jaj carskich. 

Tegoroczna edycja objęła 300 artystycznie wykonanych jaj dużych rozmiarów, które rozmieszczono w pięciu dzielnicach Nowego Jorku. Ich dokładne położenie nie zostało sprecyzowane przez organizatorów, co ma zachęcić do poszukiwań. Dzieła można jednak oglądać w serwisie Paddle8, który do 25 kwietnia pośredniczy w ich sprzedaży. Minimalna stawka dla każdego dzieła wynosi 500 dolarów.  

Mimo że pozostał jeszcze ponad tydzień aktywnego licytowania, jajo zaprojektowane przez Jeffa Koonsa osiągnęło kwotę 360 tys. dolarów. Wśród pozostałych artystów znaleźli się m.in.: Tracey Emin, Mark Quinn, Zaha Hadid, Ronnie Wood, Peter Beard, Diane von Furstenberg, Emin, Bruce Weber i Julian Schnabel.

Wszystkie fundusze zebrane w trakcie happeningu zostaną przekazane na cele charytatywne. Organizacjami, które otrzymają środki materialne jest Elephant Family – fundacja zajmująca się ochroną środowiska naturalnego słoni oraz jednostki wspierające rozwój sztuki wśród najmłodszych.

Katarzyna Grzemska

fot.góra: źródło: thebigegghunt.com

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017