szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Ranking najbardziej wpływowych polskich artystów

18.04.2014

Analiza rynku sztuki, Poradnik, Trendy inwestycyjne

W zestawieniu dziesięciu najbardziej wpływowych współczesnych, polskich artystów pierwsze trzy miejsca nie zaskakują. W czołówce znaleźli się kolejno Alina Szapocznikow, Mirosław Bałka oraz Tedeusz Kantor. Raport został sporządzony przez reprezentantów czołowych galerii sztuki w Polsce.

Statystyka wykonana została dzięki „Kompasowi Sztuki”, któremu bezpośrednio patronuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  Zestawienie ukazuje się od 2007 roku, a jego celem jest usystematyzowanie informacji płynących z polskiego rynku sztuki.

Przedstawiciele galerii komercyjnych i niekomercyjnych ustalają pozycje artystów tworzących od 1945 roku. Wcześniej każda instytucja zgłaszała kandydaturę 10 twórców, którzy ich zdaniem powinni znaleźć się w tabeli. Pozycja w dziesięciostopniowej skali przyporządkowana była odpowiedniej punktacji. Aż 290 nazwisk zostało uwzględnionych w notowaniu najbardziej wpływowych artystów w tym roku.

źródło: kompassztuki.pl

źródło: kompassztuki.pl

W głosowaniu uczestniczyło 76 placówek, m.in. CSW Zamek Ujazdowski, Foksal, Galeria XX1, Galeria Kronika oraz komercyjne: Galeria Starmach, Zderzak, Piekary, lokal_ 30, Propaganda, Leto, Le Guern, Jan Fejkiel Gallery, Artemis, Art Agenda Nova, Galeria Bielska, Łaźnia, BWA Zielona Góra, Galeria Bałtycka, Arsenał w Białymstoku.

Największy wzrost w rankingu w stosunku do poprzednich lat odnotował Władysław Hasior, który w tym roku zatrzymał się na pozycji 9. – przemieszczając się o 16 miejsc. Alina Szapocznikow przeskoczyła z 3. miejsca na pierwsze, między innymi dzięki wystawom z 2013 r. w MoMA i w Hammer Museum w Los Angeles. Jej twórczość w ostatnich latach zyskuje na znaczeniu. Rzeźby wykonywane przez Szapocznikow osiągają coraz wyższe ceny.

Mirosław Bałka jest rozpoznawalny szczególnie w Wielkiej Brytanii, gdzie wielokrotnie miał okazje wystawiać swoje prace. Międzynarodowa sława instalacji Bałki pozwoliła mu na uzyskanie wysokiej 2. pozycji w rankingu.

Wielkim przegranym jest Tadeusz Kantor, który spadł z pozycji lidera na miejsce 3. Autor, który za rok obchodziłby setne urodziny, zapisał się w polskiej sztuce jako nie tylko malarz, a także scenograf, pisarz i autor manifestów artystycznych.

Jerzy Nowosielski powtórzył osiągnięcie z 2012 roku i znalazł się na 4. pozycji. Piąta Magdalena Abakanowicz w 2013 miała okazje zaprezentować się na wystawie w Marlborough Gallery. Na szóstym miejscu uplasował się Andrzej Wróblewski, który przeskoczył o jedno oczko do przodu w porównaniu z rokiem 2013. W dziesiątce znaleźli się także Katarzyna Kobro, Cezary Bodzianowski, Roman Opałka. Zestawienie 10. najlepszych zamyka Jan Tarasin.

Katarzyna Grzemska

fot. góra: Alina Szapocznikow, Bez tytułu, fot. agraart.pl

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Jeden komentarz do “Ranking najbardziej wpływowych polskich artystów”

  1. widz 3

    Niestety Alina Szapocznikow nie wykonuje już rzeźb………….

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.