szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Zaginione obrazy Hanny „Kali” Weynerowskiej wracają do Muzeum Polskiego w Rapperswilu

18.04.2014

Polska: wydarzenia

Do Muzeum Polskiego w Rapperswilu powracają zaginione obrazy Hanny Gordziałkowskiej-Weynerowskiej „Kali” (1918-1998), jednej z najbardziej cenionych polskich malarek współczesnych, działających z dużym powodzeniem poza granicami Kraju (w Belgii, Kanadzie, a od 1953 r. także w Stanach Zjednoczonych). Na mocy zapisu testamentowego, z czerwca 1988 r. artystka przekazała w darze Muzeum Polskiemu w Rapperswilu kolekcję 86 swoich dzieł. Hanna Gordziałkowska-Weynerowska  zmarła 20 czerwca 1998 roku, jednak jej ostatnia wola nie została dotąd wypełniona. Obrazy nie dotarły do miejsca przeznaczenia.

W 2010 r. Muzeum Polskie w Rapperswilu zwróciło się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z prośbą o pomoc w poszukiwaniu i sprowadzeniu płócien. Sprawa wymagała podjęcia działań, mających na celu wyjaśnienie losów zaginionych obrazów, ustalenie miejsca ich przechowywania oraz ich przekazanie Muzeum Polskiemu w Rapperswilu, zgodnie z zapisem testamentowym. Z inicjatywy MKiDN w sprawę zostało zaangażowane Biuro FBI w Polsce (Federal Bureau of Investigation) współpracujące z MKiDN w zakresie restytucji dzieł sztuki.  Kooperacja ww. instytucji, a przede wszystkim działania FBI na terenie USA, doprowadziły do odnalezienia 75 obrazów i ich zwrotu Muzeum Polskiemu w Rapperswilu. Uroczystość oficjalnego przekazania dzieł do Muzeum, z udziałem przedstawicieli FBI oraz rządu polskiego i amerykańskiego, odbędzie się 16 czerwca br.

Wobec aktualnej, złożonej sytuacji Muzeum Polskiego w Rapperswilu Ministerstwo Kultury podejmuje szereg działań wspierających placówkę w jej staraniach o utrzymanie dotychczasowej siedziby. Odzyskanie kolekcji obrazów Hanny Weynerowskiej „Kali” ma rangę szczególną i może być znaczącym atutem w kolejnych negocjacjach dotyczących przyszłości Muzeum Polskiego.

źródło: MKiDN

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.