szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Dzieła utracone na nowej witrynie MKiDN

22.04.2014

Kolekcje

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uruchomiło jedyny ogólnopolski rejestr ruchomych dóbr kultury utraconych w wyniku II wojny światowej z terenów Polski po 1945. Główną częścią witryny jest systematycznie powiększający się katalog dzieł odzyskanych.

Ogólnopolska baza strat wojennych prowadzona od początku lat 90. przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest głównym źródłem informacji i skutecznym instrumentem w walce o odtworzenie polskich zbiorów, zdewastowanych w wyniku rekwizycji, grabieży i zniszczeń.

Na liście znajdują się nazwiska największych malarzy: Rafael, Peter Paul Rubens, Rembrandt van Rijn, Anton van Dyck, Hans Holbein, Peter Breughel, Lucas Cranach, Annibale Carracci, Pablo Picasso, Jan Matejko, Jacek Malczewski, Henryk Siemiradzki, Stanisław Wyspiański – wylicza Elżbieta Rogowska,   naczelnik Wydziału ds. Strat Wojennych w MKiDN. Za najcenniejszą stratę wojenną uważa się ,,Portret Młodzieńca” pędzla Rafaela, własność Muzeum Czartoryskich w Krakowie.

Dotychczas udało się zgromadzić informacje o przeszło 63 tys. obiektach (w tym o zespołach obiektów). W Wydziale Strat Wojennych nieustannie trwają prace nad opublikowaniem wszystkich obiektów posiadających dokumentację ikonograficzną (docelowo ok. 13000 kart). Publikowane są jedynie podstawowe informacje pozwalające na ich wstępną identyfikację.

Prowadzona przez Wydział baza umożliwia bardzo szybkie zgromadzenie materiału bibliograficznego, archiwalnego i ikonograficznego. Pozwala to na błyskawiczne przygotowanie wniosków restytucyjnych, stanowiących pierwszy krok do odzyskania utraconego obiektu.

Celem serwisu internetowego www.dzielautracone.gov.pl jest upowszechnianie wizerunku utraconych dzieł sztuki. W poszukiwaniach ważną rolę odgrywają bowiem zgłoszenia osób prywatnych, które często przypadkowo trafiają na obiekty znajdujące się w ministerialnej bazie danych. W ten sposób do Polski po latach wróciło wiele obiektów, m.in. ,,Trofea myśliwskieMelchiora d’Hondecoetera, ,,Odpoczynek w szałasie tatrzańskim” pędzla Wojciecha Gersona oraz niewielki obraz ”CzatyJózefa Brandta.

Dlatego właśnie MKiDN uruchomiło domenę www.dzielautracone.gov.pl dbając, by serwis był przyjazny w obsłudze nie tylko dla osób związanych z tematem i środowiskiem muzealniczym. Przejrzysta szata graficzna, lista obiektów z zestawem filtrów, czytelne karty dzieł, sprawiają, że serwis jest prosty w nawigacji i przyjemny dla oka. Witryna jest również zintegrowana z mediami społecznościowymi (Facebook, Twitter, Google+).

Ważną  częścią nowego serwisu jest zakładka „Informacje”, w której znaleźć można  instrukcję postępowania w przypadku odnalezienia lub posiadania informacji o miejscu przechowywania utraconego dzieła. Wydział ds. Strat Wojennych publikuje również opis procedur restytucyjnych, (od etapu potwierdzenia proweniencji dzieła przez negocjacje do jego odzyskania) i – jeśli to możliwe – przywrócenia go szerokiej publiczności.

źródło: MKiDN

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.