szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Najnowsze dzieło Banksy’ego „Mobile Lovers” skradzione

22.04.2014

Świat: wydarzenia

Najnowsza praca Banksy’ego, „Mobile Lovers”, została usunięta ze ściany przez członka klubu młodzieżowego, który miał nadzieję zarobić nawet 100 tys. funtów. Decyzją władz dzieło zostało wystawione na widok publiczny w Muzeum w Bristolu.

Obejmująca się para, rozproszona przez wyświetlacze swoich smartphonów, została namalowana na fragmencie sklejki, którą łatwo odkleić od muru. Do domniemanego przestępstwa doszło po kilku godzinach, od zlokalizowania dzieła. Pracownik socjalny zrezygnował ze sprzedaży pracy, pobierał jednak niewielkie opłaty za obejrzenie „Mobile Lovers” zainstalowanego w klubowym korytarzu.

Po tym jak do akcji wkroczyła policja, obraz trafił do pobliskiego muzeum. Władze zobowiązały się do przeznaczenia zarobionych podczas weekendu wielkanocnego pieniędzy na ośrodek młodzieżowy. Szacuje się, że ekspozycję obejrzy ponad tysiąc Brytyjczyków.

Niektórzy przypuszczają, że sposób w jaki Banksy umieścił pracę w pobliżu klubu, miał w sobie ukrytą intencję. Możliwe, że artysta postanowił podarować pracę bristolskiej młodzieży.

Znawca sztuki ulicznej – Richard Jones – stwierdza, że nie ma w tej sprawie winnej strony. Rzecznik prasowy Banksy’ego  do tej pory nie przekazał żadnej informacji o faktycznych zamiarach artysty. Jego zdanie może mieć kluczowy wpływ na obrót sprawy.

Katarzyna Grzemska

fot. góra: źródło: Bristol Museum

Portal Rynek i Sztuka
LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.