szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Największy chiński kolekcjoner sztuki – Liu Yiqian

23.04.2014

Kolekcje, Świat: wydarzenia

ART KONSULTACJE PREMIUM

Liu Yiqiana jest właścicielem licznych funduszy inwestycyjnych oraz jednym z najbogatszych ludzi w Chinach. Należąca do niego kolekcja dzieł sztuki porównywana jest ze zbiorami największych muzeów w Azji. 

Liu Yiqian urodził się w 1963 roku w Szanghaju. Jako 14 latek zrezygnował z nauki na rzecz rodzinnego biznesu. Wkrótce wynajął sklep, w którym sprzedawał ręcznie wykonane torebki oraz akcesoria. Przełom nastąpił w 1990 roku, kiedy Yiqian usłyszał od znajomego o giełdzie papierów wartościowych. W grudniu tego roku Chiny rozpoczęły działalność giełdową na terenie Szanghaju. Liu postanowił spieniężyć posiadane aktywa i zainwestować w akcje, które w ciągu roku stokrotnie zwiększyły swoja wartość. W 2000 roku Yiqian został właścicielem firmy maklerskiej Xin Liyi, a w kolejnych latach kilku mniejszych firm o podobnej specyfice.

Chiński multimilioner zaangażował się także w inwestycje venture capital. W ostatnim zestawieniu najbogatszych Chińczyków sporządzonym przez Forbesa zajął 200 miejsce z majątkiem przekraczającym 900 mln dolarów.

"Chicken Cup" from the Ming dynasty; źródło: Christie's

„Chicken Cup” from the Ming dynasty; źródło: Christie’s

Sukces Liu Yiqiana podyktowany był doskonałą odpowiedzią na warunki makro i mikro ekonomiczne. Rozwój Państwa Środka, otwarcie się na zagraniczne rynki oraz nowe formy inwestycyjne umożliwiły biznesmenowi dynamiczne pomnażanie majątku. Przygoda ze sztuką rozpoczęła się w 1993 roku, kiedy na drodze licytacji Yiqian nabył dwa antyczne obrazy za niezwykle wysoką cenę.

Strategia kolekcjonerska Liu od lat pozostaje niezmienna. Kapitał zgromadzony w regularnej działalności inwestycyjnej przeznacza na najdroższe i najbardziej pożądane dzieła dostępne na rynku. W kolekcji można znaleźć zarówno malarstwo i rzeźbę, jak i instrumenty muzyczne oraz meble. Eksperci podkreślają, że Yiqian jest wybitnym słuchaczem, który potrafi wyłuskać istotne informacje z kuluarowych rozmów. Strategia inwestowania w najdroższe dzieła sztuki pozwala mu również ustrzec się przed potencjalnymi fałszerstwami.

Liu Yiqian uznawany jest za najbardziej znaczącego gracza na chińskim rynku sztuki. Co roku kupuje sztukę o wartości prawie miliarda yuanów. Ponadto jest właścicielem dwóch galerii, które wystawiają nabyte przez niego dzieła.

Ostatnim głośnym zakupem Yiqiana była antyczna porcelana, którą zakupił za 36 mln dolarów. Filiżanka przedstawiająca kury i koguta jest jedną z 16, które dotrwały do naszych czasów.

 Katarzyna Grzemska

fot. (góra): Liu Yiqian, źródło: chineseantiques.co.uk

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Jeden komentarz do “Największy chiński kolekcjoner sztuki – Liu Yiqian”

  1. mirosław

    Mam na sprzedaż dzieło sztuki Chin z 12 wieku, jest to fragment ściany z gliny, słomy i białek jajek. Przedstawia on cesarza Chin proszacego o dwa lata plonów dla rodaków. Kontakt tel do mnie 883 089 646 , lub e-mail miras7777@o2.pl

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.